YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD açıkladı! İlk kez İran da davet edildi
ABD açıkladı! İlk kez İran da davet edildi
28 Ekim 2015 07:39
ABD yetkililer, Suriye'nin geleceğine ilişkin yapılacak uluslararası toplantılara ilk kez İran'ın da davet edildiğini bildirdi.

İsimlerinin gizli kalması koşuluyla AP haber ajansına açıklamada  bulunan ABD'li yetkililer, Suriye'de dört yılı aşkın süredir devam eden iç savaşı  çözüme kavuşturmaya yönelik uluslararası toplantılara Tahran yönetimin davet  edildiğini ifade etti. Davetin Rusya tarafın İran'a iletildiği bilgisini veren  yetkililer, İran'ın şu aşamada davete yanıt vermediğini dile getirdi.

 
Suriye'nin geleceğine ilişkin son toplantı Avusturya'nın başkenti  Viyana'da Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun da katılımıyla ABD, Rusya,  Türkiye ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları arasında yapılmıştı. Bir sonraki  görüşmelerin perşembe günü yine Viyana'da yapılması bekleniyor. Görüşmelere dört  ülkenin yanı sıra bu kez Almanya, İngiltere, Fransa, Ürdün ve Birleşik Arap  Emirliklerinin de katılması bekleniyor.
 
ABD yönetimi, İran'ın uluslararası toplantılara katılma ihtimalini bir  süredir göz önünde bulundururken, Suudi Arabistan'ın da aralarında bulunduğu  ABD'nin bazı müttefikleri buna karşı çıkıyordu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler