YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD 5 milyar kişinin cebini takip ediyor
Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun dünyada günde yaklaşık 5 milyar cep telefonunun bulundukları yerlere ilişkin kayıtları kendi veri bankasında topladığı ortaya çıktı.
ABD 5 milyar kişinin cebini takip ediyor
07 Aralık 2013 / 08:39 Güncelleme: 07 Aralık 2013 / 08:44

Program sayesinde istihbaratçıların teröristlerin yerini saptadıkları iddia edildi.

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'in kişisel verileri izleme faaliyetlerinin boyutunun tahmin edilenden çok daha büyük olduğu ortaya çıktı.

Washington Post gazetesi, eski NSA sistem analisti Edward Snowden'in haziran ayında basına sızdırdığı NSA'e ait üst düzey gizliliği bulunan belgeler ve hükümet çalışanlarının açıklamalarından elde edilen bilgileri gün ışığına çıkardı.

Belgelere göre NSA, dünya genelinde kişilerin bulunduğu yerlere ilişkin olarak telefonlar üzerinden günde beş milyar veri topluyor.

NSA, halen sürdürdüğü uygulamayla, tüm dünyadaki hemen her cep telefonunun hareketini izleyerek, bulundukları yerlerle kullanıcıları arasındaki ilişkiyi saptıyor.

Veri bankasında depolanıyor

Bu program sayesinde istihbaratçıların daha önce varlığı bilinmeyen suçla bağlantılı bir terör şüphelisinin, cep telefonunun bulunduğu yerle ilişkilendirilerek ortaya çıkarılması imkânına kavuştuğu belirtildi.

Milyarlarca cep telefonunun dolaşımda bulundukları yerlere ait kayıtların, hızlı bilgi kaydetme ka­pa­si­te­sin­e sa­hip FAS­CI­A ad­lı ve­ri ban­ka­sın­da de­po­lan­dı­ğı be­lir­til­di. Ame­ri­ka­lı yet­ki­li­ler ise ga­ze­te­ye ver­dik­le­ri de­meç­te prog­ra­mın ya­sa­la­ra uy­gun ol­du­ğu­nu sa­vun­du ve gö­zet­le­me he­de­fi­nin "yurtdı­şın­da­ki he­def­le­r" ol­du­ğu­nu bil­dir­di.

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler