YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD 1 yılda 700 sivil öldürdü
ABD 1 yılda 700 sivil öldürdü
21 Eylül 2015 15:18
Polisin sivillere yönelik şiddetiyle gündeme gelen ABD'de bir yılda 700 sivil öldürüldü. ABD polisi tarafından öldürülen sivillerin bir çoğunun silahlı olduğu iddia edilse de, aralarında silahsız olanlar da var.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) günlük olarak yayımlanan Washington Post gazetesinin tuttuğu istatistiklere göre, Perşembe günü itibariyle polisin bu yıl görev başındayken silah kullanarak öldürdüğü insan sayısı 703'e ulaştı.

Gazete, Salı akşamı Los Angeles'ta 32 yaşındaki Florencio Chaidez'in vurulmasıyla öldürülen kişi sayısı 700 oldu.

Polis, öldürülen Chaidez'in silahlı olduğunu bildirdi ancak olayla ilgili detay ve fotoğraf paylaşılmadı.
Gazetenin verdiği rakamlar, bugüne kadar Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) yıllık olarak açıkladığı polis tarafından öldürülen kişi sayısının iki katına denk geliyor.

FBI'ın listesinin "gönüllülük" esasına dayandığı için eksik kaldığı, çoğu polis departmanının ölümleri FBI'a düzenli olarak bildirmediği ileri sürülüyor.

'Çoğu silah taşıyor'

Gazetenin rakamlarına göre bu yılın ilk 6 ayında 463 kişinin öldürüldü. Öldürülenlerin çoğunun tabanca ya da ölümcül silah taşıdığı belirtilirken, en az 65 kişinin ise silahsız olduğu kaydediliyor.

Gazete söz konusu istatistiği yerel haberlere dayandırarak hazırlıyor ve yalnızca görev başındaki polislerin silah kullandıkları haberleri listeye dahil ediyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler