YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abant Platformu toplantısından "hoşgörü ve diyolog" mesajı
Abant Platformu toplantısından "hoşgörü ve diyolog" mesajı
Abant Platformu toplantısından "hoşgörü ve diyolog" mesajı
16 Şubat 2009 / 19:22 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Selahattin Üniversitesi ve Mukriyani Enstitüsü ile birlikte Erbil'de yapılan Abant Platformu toplantısından önemli değerlendirmeler çıktı. Toplantı sonuç bildirgesinin okunmasıyla sona erdi.


İki gün süren konuşma ve müzakerelerde karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi ve başlayan diyalog sürecinin devam ettirilmesi ve genişlemesinin gerekliliği kuvvetli bir biçimde belirtildi.Toplantılar sonunda okunan "Abant Platformu Sonuç Değerlendirmesi"nde şu ifadelere yer verildi:


1. Türkiye ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasındaki münasebetlerin geliştirilmesi sadece iki tarafa değil bölgeye de barış ve istikrar getirecektir. Bu gelişme Irak'ta bulunan Kürtlerin, Arapların, Türkmenlerin, Asurilerin, Süryanilerin, Keldanilerin, Ermenilerin ve tüm Ortadoğu halklarının faydasına bir gelişme olacaktır.


2. Tarih, Coğrafya ve Kültür, Türk ve Kürt halklarını kardeş kılmıştır. Bize düşen bu kardeşlik bağlarını güçlendirmektir.


3. Etno-milliyetçilik üzerinde kurulan her türlü politikayı reddedilmektedir.


4. Irak'ın Türkiye sınırı aynı zamanda Irak'ın Avrupa kapısıdır. Türkiye'nin Irak sınırı ise tarihe ve medeniyete açılan kapıdır. Bu kapılar sonuna kadar açık kalmalıdır.


5. Türkiye ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde siyasetin yanında kültür, ekonomi, ticaret, eğitim ve sağlık alanlarında da çok daha yakın bir işbirliği gerçekleştirilmelidir.


6. Sınırdan geçişlerin kolaylaştırılması için gerekli düzenlemeler acilen yapılmalıdır.


7. Taraflar, hukuk güvencesi altında insan haklarına saygıyı en değerli ortak payda olarak görmektedir.


8. Hoşgörü ve diyalog zeminin yerleşmesi ve gelişmesi için her fırsat ve vesile karşılıklı olarak değerlendirilmelidir.


9. Demokratik hak ve hürriyetlerin güvence altına alınması demokratik kurumların güçlenmesi ve ilişkilerde demokratik aktörlerin seferber edilmesi taraflarca vazgeçilmez addedilmektedir.


10. Taraflar, Erbil'de Kürt siyasi gruplarının barışçı ve demokratik yöntemlerle sorunlarını tartışacakları bir konferansın düzenlenmesini olumlu bir adım olarak değerlendirilmektedir.


11. Medyada barışçı, saygılı ve yapıcı bir dilin egemen olmasına gayret gösterilmelidir.


12. Taraflar her türlü sorununun çözümünde şiddet yöntemlerini reddetmektedir.


13. Her fırsat ve imkan kullanılarak bu tür toplantıların yapılmasını ve yaygınlaştırılmasını önemsiyoruz.


14. Erbil'de bir Türk Konsolosluğu ve Ankara'da Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin bir temsilciliğinin açılması genel bir arzu olarak dile getirilmiştir.


Toplantıların sonuç değerlendirmesi Türkçe ve Kürtçe olarak iki kez okundu. Aile fotoğrafı çektiren katılımcılar, benzer toplantıların devam etmesi gereğine işaret ettiler.


Kritik dönemde ERBİL'de cesur bir girişim

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler