YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB ve NATO'dan barışa tam destek
Avrupa Birliği ve NATO, ABD ve Rusya'nın, Suriye rejiminin elindeki kimyasal silahların tasfiyesi konusunda sağladıkları mutabakatı memnuniyetle karşıladı.
AB ve NATO'dan barışa tam destek
15 Eylül 2013 / 08:06 Güncelleme: 15 Eylül 2013 / 11:15

Avrupa Birliği ve NATO, ABD ve Rusya'nın, Suriye rejiminin elindeki kimyasal silahların tasfiyesi konusunda sağladıkları mutabakatı memnuniyetle karşıladı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Telsilcisi Catherine Ashton, yaptığı açıklamada, Şam yönetimine Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) ve BM personeline derhal Suriye'deki tüm tesisleri denetleme izni vermesi çağrısında bulundu.

Ashton, BM Güvenlik Konseyi'nden sorumluluğuna sahip çıkarak tüm bu süreçle ilgili ilave yetki getiren bir karar alması talebinde bulunurken AB'nin Suriye'deki kimyasal silahların imhasıyla ilgili OPCW'a teknik yardıma hazır olduğunu duyurdu.

Ashton, ABD ve Rusya arasında varılan anlaşmanın Suriye krizine siyasi çözüm bulunmasına yardımcı olmasını umduğunu belirterek uluslararası topluma Suriye'de barış konferansı toplanmasını desteklemeleri çağrısı yaptı.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de ABD ve Rusya arasında varılan mutabakatın Suriye'de kimyasal silahların imhası hedefi doğrultusunda önemli bir adım olduğunu belirterek Şam yönetiminin tam işbirliğinin kilit önem taşıdığını vurguladı.

Rasmussen, uluslararası toplumun kimyasal silahların kullanımının engelleyici tedbirlerin korunması ve buna başvuranlardan hesap sorulması konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi çağrısında bulundu.

 

AA

inanılması zor...
 // ibrahim çelikoğlu
Sıra Suriye'de.Böyle olmasına rağmen bir test.Acaba,emperyalistler adam oldumu,yoksa olmadılarmı.Bize göre Suriye ye girilecek.Arkasından İran ve sıra Türkiye'ye gelecek.Irakta olduğu gibi BM girip,Suriye deki mühümmat deppolarını güdümlüyecek,mahrem yerlerini görmek istiyecek ve hayır olmaz denince o yerleri imha edecek veye işgal edecekler......
15 Eylül 2013 Pazar 09:41
Sacma Sapan Mutabakat
 // Ferhat Cosgun
Kimyasal silahlarin alinmasi sadece siyonist terör devlet israilin isine yaradi, bati terör devletleri sadece siyonist terör devleti israil icin bu kadar panik yaptilar...Suriyedeki zulüm gören insanlar onlarin umrunda degilki, daha halende devam ediyor katliamlar.Bu sürec sirasinda esed zaman kazandi, amaclari Irak petrolünü Türkiye üzerinden degil, Suriye üzerinden akdenize ulastirmak...Kimyasal Silahlara HAYIR, diger ölümcül silahlara EVET......
15 Eylül 2013 Pazar 08:54
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler