YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB ve ABD'den Mısır'a sert tepki
AB ve ABD'den Mısır'a sert tepki
03 Şubat 2015 03:48
ABD ve Avrupa Birliği (AB), 183 darbe karşıtı hakkında idam kararı alan Mısır'a durumdan duydukları endişeleri belirterek, adil yargılama talep etti.

ABD tarafından tepki

ABD yönetimi, Mısır’da “Kirdase katliamı” olarak bilinen davada yargılanan darbe karşıtı 183 sanık hakkında verilen idam kararından “derin endişe” duyduklarını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki’ye günlük basın brifinginde, Mısır’da darbe karşıtı 183 sanık hakkında verilen idam kararı da soruldu.

“ABD, Mısır mahkemesi tarafından 183 kişinin toplu idamına yönelik kararından derin endişeye duyuyor” diyen Psaki, toplu yargılamalar yoluyla adil şekilde delillerin gözden geçirilmesinin ve şahitlerin dinlenmesinin mümkün olmadığına işaret etti. Psaki, “Mısır hükümetine, suçlanan tüm Mısırlıların bireysel haklarını korumaya ve  toplu idam yargılamalarını sona erdirme çağrımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Mısır’ın demokrasi ve insan haklarına daha fazla saygı göstermesi noktasında ilerleme sağlayıp sağlamadığının sorulması üzerine ise Psaki, “Biraz önceki yorumlarımdan da gördüğünüz gibi açıkçası bu noktada endişelerimiz devam ediyor. Şu anda (Mısır’ın ilerleme sağlayıp sağlamadığına yönelik) herhangi bir karar vermiş bulunmuyoruz” ifadesini kullandı.

Avrupa'dan gelen tepki

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "183 sanığın idama mahkum edilmesi Mısır'ın uluslararası insan hakları yükümlülüklerini ihlaldir. Mısır yargı makamlarına uluslararası standartlara uygun şekilde adil yargılama sürecinin izlenmesinin güvence altına alınması çağrısı yapıyoruz" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, AB'nin zalimane ve gayriinsani olarak gördüğü ölüm cezasına her şartta karşı olduğu tekrarlandı.

Mısır mahkemesi, 14 Ağustos 2013'te Kirdase'deki polis merkezine saldırmakla suçlanan ve daha önce "idam edilmelerine yönelik görüş alınmak üzere" dosyaları Mısır Müftülüğü'ne gönderilen 188 sanıktan 183'ünün idamına karar vermişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler