YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB “Ukrayna yaptırım listesini” genişletiyor
AB “Ukrayna yaptırım listesini” genişletiyor
10 Temmuz 2014 04:08
AB, Ukrayna krizi bağlamındaki yaptırımlar listesine 11 kişi daha ekleme kararı aldı

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna krizi bağlamında oluşturulan ve alandaki gelişmelere göre şekillendirilen yaptırım listesine 11 kişiyi daha ekleme konusunda uzlaştı.

AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER) tarafından alınan karar çerçevesinde, yaptırım listesine dahil edilmeleri öngörülen yeni isimlerin büyük ölçüde Ukraynalı ayrılıkçılardan ve AB liderlerinin 27 Haziran’da belirledikleri şartlara uymadığı düşünülen kişilerden oluştuğu belirtiliyor.

Diplomatik kaynaklar, yaptırım listesinin yeni halinin en geç hafta sonunda devreye girmesinin öngörüldüğünün altını çiziyor.

AB’nin, Ukrayna’daki gelişmeler bağlamında oluşturduğu yaptırım listesinde yer alan isimlere AB üyesi ülkelere seyahat yasağı ve malvarlıklarının dondurulması önlemleri uygulanıyor.

AB liderleri 26-27 Haziran’da Brüksel’de yaptıkları son zirvede, üç gün süre vererek Rusya’dan ateşkes ve sınırın etkili şekilde kontrolüne ilişkin denetim mekanizması konusunda anlaşmaya varılmasını, üç sınır kontrol noktasının Ukrayna’ya geri verilmesini, tüm rehinelerin serbest bırakılmasını ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun hazırladığı barış planının uygulanması için özlü müzakerelere başlanmasını talep etmişti.

Bu taleplerin yerine getirilmemesi halinde Rusya’ya ekonomik boyuta sahip olan ve "üçüncü aşama" diye adlandırılan hedef odaklı yaptırımlar uygulanacağının sinyalini veren AB, üye ülkeler arasındaki görüş ayrılıklarını gideremediği için şu ana kadar bu yönde bir adım atmadı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler