YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
‘AB, Türkiye’ye yılda 7 milyar euro ödeyebilir’
‘AB, Türkiye’ye yılda 7 milyar euro ödeyebilir’
06 Mart 2016 08:10
AB Komisyonu’nun dijital ekonomiden sorumlu üyesi Günther Öttinger, Almanya’da yayımlanan Der Spiegel dergisine Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye 3 milyar euro yerine, yıllık 6 ya da 7 milyar euro yardım yapması gerekebileceğini söyledi.

Öttinger, “Türkiye’nin mültecilerin bakım ve barınma ihtiyaçları için giderlerini ele alınca, fatura yıllık 6 ya da 7 milyar dolara çıkabilir” dedi. Öttinger, AB’nin 2017’den sonra da ödeme yapmaya devam edeceği ihtimalini göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi.

Avusturya Başbakanı Werner Fayman ise banka kurtarma durumlarında uygulandığı gibi mültecilerin bakımı için ortak Avrupa kasası oluşturulması gerektiğini söyledi.

AB’nin Türkiye’ye göndereceği 3 milyar euro mali yardımın 95 milyon euroluk kısmı cuma günü onaylanmıştı. Türkiye’nin Yunanistan’a mülteci geçişlerini durdurması durumunda AB, Türkiye’ye 3 milyar euro mali yardım paketi, vize serbestisi ve AB müzakerelerinin yeniden başlaması sözü vermişti.   

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Passauer Neuen Presse gazetesine Türkiye ile AB arasındaki mülteci konulu müzakereler nedeniyle AB’nin Türkiye’deki insan hakları ve basın özgürlüğü ihlallerine göz yumduğu iddiasına yönelik, “Bütün dünya için insan hakları konusunda hakem olmak zorunda değiliz” ifadesini kullandı.

Maiziere, Türkiye’nin mülteci krizindeki mücadelesinin övgüye değer olduğunu söyledi. Almanya Şansölyesi Angela Merkel, mülteci anlaşması nedeniyle Türkiye’deki gelişmelere göz yumduğu suçlamasıyla muhalefet tarafından eleştiriliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler