YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB, Türkiye'ye emanet...
47 ülkenin dışişleri bakanlarından oluşan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin dönem başkanlığı da bir Türk'e emanet edildi...
AB, Türkiye'ye emanet...
11 Kasım 2010 / 08:03 Güncelleme: 11 Kasım 2010 / 08:04

Türkiye, Avrupa Konseyi'nde önemli bir görev daha üstlendi. 2010 başında Mevlüt Çavuşoğlu'nun Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanlığı'na seçilmesinin ardından 47 ülkenin dışişleri bakanlarından oluşan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin dönem başkanlığı da bir Türk'e emanet edildi.
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün Strasbourg'da bu görevi selefi Makedonya Dışişleri Bakanı Miloshoski'den devraldı. Zaman'daki habere göre Davutoğlu, gelişmeyi "Kasım ayının en önemli dış politika olayı" olarak nitelendirdi.

Devir teslim töreninde konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin 6 ay sürecek dönem başkanlığı önceliklerinin Avrupa ve uluslararası arenada en eski Avrupalı örgütü olan Avrupa Konseyi'nin siyasi rolünü güçlendirmeyi, görünürlüğünü ve etkisini artırma bakış açısıyla şekillendiğini ifade etti. Türkiye'nin beş önceliğini de 'Avrupa Konseyi Reformu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi reformu, izleme mekanizmalarının güçlendirilmesi, Avrupa Birliği'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne dahil edilmesi sürecinin hızlandırılması ve çok kültürlü Avrupa toplumlarının sorunlarının üstesinden gelecek yol ve yöntemleri bulmak' olarak zikretti. Türkiye'nin dönem başkanlığının, örgütün reform gündemini destekleyeceğini ve bu konuda Genel Sekreter'le işbirliği yapacağını vurguladı.

Bakanlar Komitesi'nin direksiyonunun Türkiye'ye geçmesini memnunlukla karşılayan Avrupa Konseyi yetkilileri, Ankara'nın özellikle son dönemde yürüttüğü aktif ve çok yönlü dış politikasının Komite'ye pozitif yansıyabileceğini düşünüyor. Komite başkanlığının Türkiye'nin Avrupa'daki imajını genişleteceği, içe dönük konularda ise reform ve insan hakları bakımından pozitif bir katkı sağlayacağı düşünülüyor. Bakanlar düzeyinde yılda bir kez toplanan Komite'nin çalışmalarını Türkiye adına Ankara'nın Strasbourg'da bulunan Daimi Temsilcisi Büyükelçi Daryal Batıbay yürütecek.

Türkiye'nin AİHM'nin reform süreciyle ilgili Nisan 2011'de İzmir'de bir konferansa ev sahipliği yapacağını dile getiren Dışişleri Bakanı Davutoğlu, çok kültürlü Avrupa toplumlarında baş gösteren hoşgörüsüzlük ve ayrımcılıkla mücadele konusunda konseyin daha aktif hale gelmesi gerektiğini kaydetti. Bu çerçevede Türkiye'nin teklifi ile kurulan, Almanya'nın eski dışişleri bakanlarından Joschka Fischer'in başkanlığını yaptığı ve yine Türkiye'den Ayşe Kadıoğlu'nun üyesi olduğu "Seçkin Şahsiyetler Grubu"nun rolünün güçlendirilmesi için çalışacaklarını ifade etti. Grup, Ankara'nın dönem başkanlığı sırasında Avrupa'nın temel sorunlarına ilişkin bir rapor hazırlayacak. Türkiye dönem başkanlığına hızlı başlaması dikkatlerden kaçmadı. Dönem Başkanı Türkiye, devir teslim töreninin hemen öncesinde 'Sanal Suçlar Sözleşmesi' ve 'Hükümlülerin Nakli Sözleşmesi'ne imza attı.

Sanal Suçlar Sözleşmesi'nin imzalanması ile birlikte ünlü video paylaşım sitesi Youtube'a bundan sonra yasak getirilmesi güçleşecek. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'ya barış ve istikrar kazandırması için 1949'da imzalanan Londra Anlaşması'yla kurulan Avrupa Konseyi'nin önceliği, toplam 800 milyon nüfusa sahip 47 üye devletin demokrasilerini ve insan hakları uygulamalarını geliştirmek. Konsey çatısı altında bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, üye ülkelerde insan hakları ihlaline uğrayan kişilerin haklarını aradıkları bir kurum olarak çalışıyor. Karar alma organı Bakanlar Komitesi olan örgütün danışma görevini icra eden Parlamenterler Meclisi (AKPM) ile yerel ve bölgesel yönetimleri temsil eden Kongre (YBYK) adında organları da bulunuyor. 1949'da 12. üye olarak Konsey'e giren Türkiye, kurumun tüm organlarında aktif olarak çalışıyor. (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler