YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB, Türkiye'deki Suriyelilere mali desteği hızlandıracak
AB, Türkiye'deki Suriyelilere mali desteği hızlandıracak
13 Mayıs 2016 00:40
Avrupa Birliği'nden (AB), Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için 1 milyar euroluk mali desteğin, temmuz sonuna kadar sağlanmasının planlandığı bildirildi.

Türkiye’deki sığınmacılar için sağlanacak AB desteklemelerinden sorumlu idari komite Brüksel’de toplandı. Toplantıda, yük paylaşımı adı altında Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için sağlanacak fonun hızlandırılmasına karar verildi.

TEMMUZ SONUNA KADAR

Toplantının ardından, AB Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, söz verilen 3 milyar euronun yaklaşık 200 milyon eurosunun Türkiye'ye sağlandığını belirterek, “Temmuz sonuna kadar sağlanacak miktarın 1 milyar euroyu bulmasını bekliyorum” ifadesini kullandı.

SAĞLIK, EĞİTİM, ALTYAPI, GIDA

AB, 29 Kasım 2015’te gerçekleşen Türkiye-AB Zirvesi'nde, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için 2017 sonuna kadar 3 milyar euroluk fon sağlamayı taahhüt etmişti. 18 Mart’taki zirvede ise bu bütçenin bitmesi durumunda 2018 sonuna kadar 3 milyar euroluk ek fonun hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştı.

Fonların, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanması karara bağlanmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler