YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB tokadına Türk cevabı
İtalyan gazetelerinden 'Il Messaggero'da bugün yayımlanan bir yazıda, 'Türk halkı, Avrupa'nın tokatlarına onlara sırt çevirerek cevap verdi.' denildi.
AB tokadına Türk cevabı
14 Haziran 2011 / 16:35 Güncelleme: 14 Haziran 2011 / 16:45

İtalyan gazetelerinden ''Il Messaggero''da bugün yayımlanan bir yazıda, Türkiye'deki seçimler ele alındı ve Avrupa Birliği'ne (AB) üye olma konusunun bu dönemde gündeme az geldiği yorumu yapıldı.

Günlük tirajı 276 bin olan merkez sağ eğilimli ''Il Messaggero'' gazetesinde bugün Marco Guidi imzasıyla yayımlanan makalede, Türkiye'deki seçimlere, AK Parti'nin başarısına ve AB'ye üye olma sürecine değinildi.

Seçim kampanyası sırasında, mitinglerde, televizyonlarda ve basında, Kıbrıs, ekonomi, basın ve internet özgürlüğü, Arap dünyasıyla ilişkiler, anayasa, başkanlık sistemi ve devasa kamu projelerinden çok fazla bahsedildiği belirtilen makalede, "Avrupa Birliği ise çok daha az konu edildi. Bu, Türklerin Avrupa'ya girme konusunda artık o yoğun ilgiye sahip olmadıklarına işaret ediyor" yorumu yapıldı.

Resmi tutumda herhangi bir değişiklik olmadığı aktarılan yazıda, "Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, seçim sonuçlarının hemen ertesinde yapılan bir televizyon mülakatında, Ankara'nın müzakerelere devam etme niyetinde olduğunu vurguladı, ancak başka hiçbir siyasetçi bu konuyu yeniden ele almadı" denildi.

Makalede, AK Parti'nin seçim başarısının AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso tarafından tebrik edildiği de hatırlatıldı.

Il Messaggero'daki yazıda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, "Türkiye'nin Ortadoğu'daki rolünü anlamayan Avrupa oldu" yorumunda bulunduğu belirtilerek, "Bilindiği üzere çok gururlu olan Türk halkı, Avrupa'nın tokatlarına, onlara sırtını çevirerek tepki verdi" ifadeleri kullanıldı.

Makalede, Sabancı Üniversitesi'nden Prof. Dr. Fuat Keyman'ın "Türkiye'nin Avrupa'ya olduğundan daha fazla, Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı var. Türkler bunun farkına vardı, Avrupalılar varmadı" tespiti de yer aldı.

Türkiye-AB ilişkilerine Türkiye tarafından bakıldığında, "Avrupa'nın nihai olarak bir fırsatı kaçırdığı" şeklinde bir yorumun hakim olduğu dile getirilen makalede, Türkiye karşıtları için de ortadan kalkan bir risk söz konusu olduğu kaydedildi.

12 Haziran seçimleriyle Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığının üçüncü kez teyit edildiği anımsatılan makalede, Erdoğan'ın seçim sonrasında, ''Vatandaşı ilk sıraya koyan liberal bir anayasadan ve ülkesinin İslam dünyasıyla ilişkilerinden'' söz ettiği ifade edildi.

Marco Guidi imzalı yazıda okuyuculara, Türk basınında çıkan ve hükümetin 'derhal' ele alması gereken konular şöyle aktarıldı: "Listesinin ilk sırasında Kürt meselesi geliyor. İkinci olarak Kıbrıs meselesi, üçüncü sırada da basın ve düşünce özgürlüğü ile internet sansürüyle bağlantılı sorunlar var. Bunu takiben, Davutoğlu'nun tezine göre Türkiye'nin komşusu kabul edilen Ortadoğu ile ilişkiler, Yunanistan ve Balkanlarla ilişkiler ve son olarak da AB ile ilişkiler geliyor." AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler