YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB tarihinde bir ilk
AB tarihinde bir ilk
08 Şubat 2013 21:01
2014-2020 dönemini kapsayan 7 yıllık ortak bütçeyi hazırlamak için toplanan AB liderleri, 25 saat süren pazarlığın ardından uzlaşma sağladı.

 

AB Komisyonu'nun gelecek 7 yıl için 1 trilyon 33 milyar avro düzeyinde olmasını önerdiği bütçe, kriz nedeniyle azaltılarak 960 milyar avroya indirildi.

Üye ülkeler, tavan olarak belirlenen bu rakama rağmen bütçeye 908 milyar avro fiili ödeme yapma konusunda mutabık kaldı.

AB'nin mevcut 7 yıllık (2007-2013) bütçesinin 994 milyar avro olduğu dikkate alınırsa, liderlerin prensipte anlaştığı rakam yüzde 3,4 küçülme anlamına geliyor. AB böylece 62 yıllık tarihinde ilk kez bütçesini bir önceki döneme göre kısmış olacak.

Liderlerin uzlaştığı bütçenin yürürlüğe girebilmesi için Avrupa Parlamentosu'nun (AP) de onayı gerekiyor. AP Başkanı Martin Schulz, dün liderleri, beklentileri karşılamaması halinde yeni bütçeyi reddetmekle ve başkentlerden gelebilecek baskıları azaltmak için gizli oylama yaptırmakla tehdit etmişti.

AB'nin Kıbrıs Rum Kesiminin dönem başkanlığında, 22-23 Kasım'da toplanan ilk bütçe zirvesi, üye ülkelerin net katkı yapanlar ve faydalananlar şeklindeki kutuplaşması nedeniyle anlaşmazlıkla sonuçlanmıştı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler