YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB Suriye için toplandı
AB Suriye için toplandı
27 Şubat 2012 12:00
AB dışişleri bakanları Suriye'ye yeni yaptırımlar için toplandı...

AB dışişleri bakanları halka şiddet politikasının hüküm sürdüğü Suriye'ye ilave yaptırımlar için toplandı.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, toplantıya girerken yaptığı açıklamada, Şam rejimini şiddetten vazgeçirmek için yaptırımları ilerletmek başta olmak üzere yeni önlemler almaya devam edeceklerini söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague da ''Yeni yaptırımlarla Esad rejimi üzerinde diplomatik ve ekonomik baskıyı artıracağız'' dedi.

Diplomatik kaynaklar, bugünkü toplantıda AB'nin Suriyeli 7 bakana daha vize yasağı getirerek, mal varlıklarını donduracağını belirtiyor.

Yeni yaptırımların sağlık, eğitim, başkanlık işleri, komünikasyon ve teknoloji, petrol ve ulaştırma bakanlarını hedef alacağı bildiriliyor

Öte yandan AB'nin Suriye merkez bankasının aktiflerini kısmen dondurması, AB ve Suriye arasında altın ve değerli madenlerin ticaretini durdurması ve bu ülkeye hava kargosunu yasaklaması bekleniyor.

Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esad ve yakınları dahil 100'e yakın isme yaptırım uygulayan AB, Eylül ayında bu ülkeden petrol ithalatını da durdurmuştu.

Bugüne dek uluslararası yaptırımların şiddetten vazgeçiremediği Şam yönetimi, 12. ayına giren şiddet politikasından taviz vermiyor. BM'ye göre Suriye'de son 1 yılda saldırılar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5400'ü aştı. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler