YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB sonunda gerçeği gördü: Türkiye bizim için sadece...
AB sonunda gerçeği gördü: Türkiye bizim için sadece...
17 Ekim 2017 08:54
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, "Her durumda Türkiye ile sadece diyaloğu değil, aynı zamanda pek çok alanda iş birliğini güçlü tutmak güvenlik açısından menfaatimize" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, "Her durumda Türkiye ile sadece diyaloğu değil, aynı zamanda pek çok alanda iş birliğini güçlü tutmak güvenlik açısından menfaatimize." dedi.

Mogherini, Lüksemburg'da AB'nin 28 üyesinin dışişleri bakanlarını bir araya getiren Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı bitiminde açıklamalarda bulundu.

Bakanların, Türkiye'yle AB ilişkilerini dış politika açısından değerlendirdiklerine dikkati çeken Mogherini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla sabah saatlerinde telefonda konuştuğunu, Suriye'nin özellikle kuzeyinde, gerilimi azaltma bölgesinde yer alan İdlib ve Rakka'da yaşananlar ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki gelişmeleri ele aldıklarını anlattı.

Mogherini, "Türkiye'yi sadece bir aday ülke olarak görmüyoruz. Türkiye, aynı zamanda bizim için bölgesel krizlerden terörle mücadeleye kadar pek çok açıdan önem taşıyan bölgesel bir oyuncu. Ulaşım, enerji, terörle mücadele, Suriye ve Irak gibi konularda partner bir ülke. Aynı zamanda, İran'la sınırı olan bir NATO müttefiki. Bu noktaları birleştirirsek, her durumda Türkiye ile sadece diyaloğu değil, aynı zamanda pek çok alanda iş birliğini güçlü tutmak güvenlik açısından menfaatimize." diye konuştu.

Dışişleri bakanlarının görüşlerini bu hafta Brüksel'de gerçekleştirilecek AB Liderler Zirvesi'nde gündeme getireceğini belirten Mogherini, liderlerin, Türkiye'yle ilişkileri sadece katılım müzakereleri kapsamında değil, dış ilişkiler ve bölgesel açılardan da değerlendireceğini anlattı.

Mogherini, AB mali yardım fonlarını, Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları ve insan hakları savunucularını desteklemeye yoğunlaştırdıklarını söyledi.

Dost ile dost, düşman ile düşman olunur!
 // Ahmet Y.
Sadece alman kafirinden istenen 5 bin terörist dosyası var. Diğerlerini geçtim. Kimse kusura bakmasın. Benim kanımı emenlere, yardım ve yataklık yapanlarla BARIŞ YAPILAMAZ. Bu İslam da da böyledir, diğer dinlerde de. Bilmeyenler, İslam tarihini önce araştırsınlar. Mesela "Benî Kurayza Gazâsı" nedir?, kimler arasında cereyan etmiştir?, sonucu nasıl olmuştur???...
17 Ekim 2017 Salı 12:36
islam barış ve adalet dinidir.
 // ALİ ERGİN
Avrupa Halkı ve yönetimi EMPERYALİST abd kadar zalim ve şeytanlaşmış değil,bu nedenle editör kardeşime önerim daha olumlu bir dil kullanmayı öneriyorum.Türkiyenin düşmana değil dostlara ihtiyacı var....
17 Ekim 2017 Salı 12:04
Bunlar 2 yüzlü caniler!
 // Ahmet Y.
Dilleri başka söylüyor, eylemleri başka söylüyor. Bunu ben anladım ama devlet yönetimimiz anlamadı mı? Hala bu birlikte ısrar NİYE???...
17 Ekim 2017 Salı 11:53
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler