YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB Rusya'yı ikna etmeye çalışıyor
AB Rusya'yı ikna etmeye çalışıyor
17 Aralık 2013 08:38
AB dışişleri bakanları, Rus Dışişleri Bakanı Lavrov'u, Ukrayna konusunda ikna etmeye çalıştı.

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları Ukrayna ile sağlanmaya çalışılan yakınlaşmanın Rusya üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmayacağı konusunda Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u ikna etmeye çalıştı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, AB dışişleri bakanlarının Lavrov’a, "Yıllarca süren müzakerelerin ardından Ukrayna’nın AB ile Ortaklık Anlaşması’nı imzalaması gerektiği" mesajını ilettiklerini söyledi.

AB ile Rusya'nın, stratejik ortak olduğunu hatırlatan Ashton iki taraf arasındaki ilişkilerin kötüleşmediğini ifade etti.

AB Dışişleri Konseyi'ndeki görüşmede, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da Ortaklık Anlaşması'nı kabul etmek ile Rusya'yla iyi ilişkilere sahip olmanın birbiriyle çelişmediğinin altını çizdi.

Toplantı sırasında Lavrov’un, Ukrayna’nın Ortaklık Anlaşması ile Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması’nı (DCFTA) imzalaması halinde, AB mallarının bu ülke üzerinden Rus pazarına giriş yapacağı yönündeki endişesini dile getirdiği öğrenildi.

AB Dışişleri Konseyi’nde, Ukrayna’nın hazır olması ve gerekli şartları yerine getirmesi halinde AB kanadının ilgili anlaşmaları imzalamaya hazır olduğu mesajı yinelendi.

Diyaloğa dayalı siyasi çözüm çağrısını tekrarlayan Ashton, bunun Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç tarafından sıkça tekrarlanan ülkenin ekonomik sorunlarının çözümü için de zorunlu olduğunu vurguladı.

Lavrov da yaptığı açıklamada, tarafların, her ülkenin egemenliğine saygı gösterilmesi ve her ülkeye kendi seçimini yapma olanağı tanınması konusunda aynı fikirde olduklarını belirtti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler