YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB, Rusya'ya yaptırım için hazır
AB, Rusya'ya yaptırım için hazır
07 Mayıs 2014 06:38
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği’nin gerektiği takdirde Rusya’ya yönelik daha fazla yaptırım uygulanmasını onaylamaya hazır olduğunu dile getirdi.

Almanya Başbakanı Merkel, resmi ziyareti kapsamında Berlin’i ziyaret eden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nicos Anastasiadis ile bir araya geldi. İki lider görüşmeleri sonrası ortak basın toplantısı düzenleyerek gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Basın toplantısında yaptığı açıklamada, Anastasiadis ile yaptıkları görüşmede Ukrayna krizini masaya yatırdıklarını dile getirerek, Kırım’ın ilhakını kınadıklarını ve bunu uluslararası hukukun bir ihlali olarak gördüklerini belirtti.

Ülkedeki gerilimin hafifletilmesi, seçimlerin gerçekleştirilebilmesi ve siyasi bir çözüm bulunabilmesi için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) anahtar bir yol oynayabileceğinden bahseden Merkel, Almanya’nın AGİT’in bu yöndeki çabalarını desteklediğini belirterek, AB, Ukrayna, ABD ve Rusya'nın da AGİT’e bu kapsamda daha fazla destek vermesi gerektiğini kaydetti.

Avrupa’ya daha önce verdiği birlik mesajını tekrarlayan Merkel, Ukrayna’da 25 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin önemine dikkat çekerek, seçimlerin yaklaşmasıyla krizin daha da yoğunlaştığına vurgu yaptı.

Merkel Avrupa’nın Rusya’yı ekonomik olarak cezalandırmaya hazır olması gerektiğini ifade ederken, bir yandan da diplomatik bir çözüm arayışına girmesi gerektiğini söyledi.

Rum lider Anastasiadis ise GKRY’nin Rusya’ya bağımlılığının yüksek olduğuna değinerek, ekonomik yaptırımların ülkesinin toparlanmakta olan ekonomisini olumsuz etkilediğini belirtti. Anastasiadis, “Her ülkenin kendi ekonomisine zarar vermeyecek gerekli tedbirleri alma seçeneği olmalı” diye konuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler