YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB Rumları çok kızdıracak!
AB Rumları çok kızdıracak!
08 Aralık 2014 15:30
AB liderlerinin 18-19 Aralık’taki zirvesinde onay verecekleri sonuç bildirisinde yer alan Türkiye paragraflarının taslağına ulaşıldı. Taslak içerisindeki bazı başlıklar Rumları bir hayli kızdıracağa benziyor

Belgenin en dikkat çeken unsurunu AB’nin ilk kez üye devletlerden oluşan Konsey seviyesinde, “Yargı ve Temel Haklar” (23) ve “Adalet, Özgürlük ve Güvenlik” (24) başlıklarının açılmasına yönelik somut ve olumlu bir söylem benimseyip “Ekonomik ve Parasal Politika” (17) başlığının açılmasının yararlı olacağını vurgulaması oluşturuyor.

Beklenen 23 ve 24. başlıklar için yeşil ışık

Taslak metinde 23. ve 24. başlıklar için “Konsey, zamanı geldiğinde kilit nitelikteki 23. ve 24. başlıklara ilişkin açılış kriterlerinin belirlenmesini ve ileride olası açılışlarını sabırsızlıkla beklemektedir” ifadeleri kullanıldı. Türkiye ile AB arasında üst düzey ekonomik diyalog çağrısı yapılan belgede 17. başlık için de, “17. başlık kapsamında sağlanacak ilerleme zamanı geldiğinde bu tür bir diyaloğu destekleyecek ve müktesebata uyumu teşvik edecektir” denildi.

Rumlar kabul etmeyecek

Rumlar, AB’ye başlıklara yönelik spesifik vurgu yapılmasını kabul etmeyeceklerini bildirdi. Rumların bu vurguların nihai metinde yer almaması için girişimlerini son dakikaya dek sürdürmesi bekleniyor.

Taslakta öne çıkan diğer vurgular şöyle:

-Konsey, hükümetin Aralık 2013’teki yolsuzluk iddialarına verdiği yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda ciddi endişe uyandıran ve siyasi muhalefete, kamuoyu protestolarına ve eleştirel basına yönelik artan tahammülsüzlüğü gösteren cevabını üzüntüyle karşılar.

-Bu bağlamda Konsey, Anayasa Mahkemesi’nin önemli rolünü vurgular ve daha fazla desteklenmesi ve meşru bir paydaş olarak teşvik edilmesi gereken büyüyen ve aktif sivil toplumun varlığını olumlu şekilde not eder.

-AB, yürütmenin yargıya yersiz müdahalesinden ve önemli yasal düzenlemelerde paydaşlara danışılmadan yapılan sık değişikliklerden ve bilgiye erişime yönelik kısıtlamalardan endişe duymayı sürdürüyor.

-Konsey, AB’nin Türkiye ile ilişkilere verdiği önemi tekrar teyit eder. Türkiye, bir aday ülke ve AB için kilit önemde bir ortaktır. Dinamik ekonomisi Avrupa kıtasının refahına değerli katkı sağlıyor.

-Konsey, Türkiye’nin önemli bölgesel rolünü anımsatır. Konsey, Suriye ve Irak’ta şiddetten kaçan bir milyonun çok üstündeki mültecinin Türkiye tarafından kabul edilip barındırılmasını memnuniyetle karşılar.

IŞİD'e karşı siyasi diyalog

-IŞİD’e karşı daha yakın işbirliği oluşturmak için siyasi diyalog kullanılmalı.

-Konsey, PKK’nın AB’nin terörist örgütler listesinde yer aldığını hatırlatır.

-AB, Kürt sorunun barışçıl çözümü için yenilenen çabaları güçlü şekilde destekler.

-Konsey, AB-Türkiye enerji işbirliğinin daha fazla güçlendirilmesi çağrısı yapar.

AB, Kıbrıs konusunda ise geleneksel çağrılarını yaparken Türkiye’ye bir AB ülkesine karşı her tür tehdit ve eylemden kaçınmasını güçlü şekilde tavsiye ediyor. Taslak belgede, son dönemde tartışma yaratan münhasır ekonomik bölgedeki gelişmeler konusunda da Türkiye’nin itidal göstermesi ve Kıbrıs’ın bu bölgedeki ve karasularındaki egemenliğine saygı göstermesi istendi.

 

HÜRRİYET

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler