YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB para musluğunu açtı
Avro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan'a 130 milyar avroluk ikinci kurtarma paketine prensipte onay verdi.
AB para musluğunu açtı
13 Mart 2012 / 08:22 Güncelleme: 13 Mart 2012 / 08:29

Atina'nın geçen haftaki başarılı tahvil takasında özel bankalara olan borcunun yaklaşık 100 milyar avrosunu silmesi, kurtarma paketinin önünü açmıştı.

Avro Bölgesi'nin, Uluslararası Para Fonu'nun pakete 18 milyar avro düzeyinde beklenen katkısının kesinleşmesiyle nihai onayı çarşamba günü vermesi bekleniyor.

Avro Grubu Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, ikinci kurtarma paketiyle Yunanistan'ın borç yükünün 2020 yılında gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 117'sine ineceğini söyledi.

Borç takasında ve faiz ödemelerinde kullanmak üzere ikinci kurtarma paketinden Yunanistan'a geçen hafta 35,5 milyar avroyu serbest bırakan Avro Bölgesi'nin Atina'ya bu ay 5,9 milyar avro, nisan ayında 3,3 milyar avro, ve mayıs ayında 5,3 milyar avro daha acil ödeme yapması planlanıyor.

Öte yandan İspanya'nın bu yıl hedefi aşacağını duyurduğu bütçe açığını da görüşen Avro Bölgesi yeni hükümetten daha fazla kemer sıkma istedi.

İspanya, AB Komisyonu'yla koordinasyon için yüzde 4,4 olarak belirlediği 2012 yılı bütçe açığı hedefini geçen hafta yüzde 5,8'e yükseltince Brüksel'in tepkisini çekmişti.

Juncker, maliye bakanlarının İspanya'dan bu yılki bütçe açığını yüzde 5,3'e çekmesini istediklerini bildirdi.

İşsizlik oranında yüzde 24,3'le AB rekorunu elinde bulunduran İspanya'nın geçen yılki bütçe açığı da yüzde 6 hedefini hayli aşarak yüzde 8,5 olarak açıklanmıştı. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler