YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB özgür Gazze istiyor
Mavi Marmara baskınının ardından Gazze’ye giden en üst düzey yetkili olan AB Dışişleri Bakanı Ashton, “Gazze’ye özgürlük istiyoruz” diyerek İsrail’den ablukayı kaldırmasını istedi
AB özgür Gazze istiyor
19 Temmuz 2010 / 08:06 Güncelleme: 19 Temmuz 2010 / 08:06

İsrail’in Mavi Marmara gemisine düzenlediği kanlı baskının ardından bölgeyi ziyaret eden en düzey yetkili olan AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İsrail’in Gazze Şeridi’ne uyguladığı ablukayı yumuşatmasını istedi. Batı Şeria’dan Gazze Şeridi’ne geçen Ashton, yerel girişimcilerle bir araya geldi. Bu temaslarında, İsrail’in bir süre önce ablukayı yumuşatmasının olumlu etkileri olup olmadığını inceleyen Ashton, Gazzeli girişimcilere, “AB’nin, Gazze’nin kendi ekonomik geleceğine sahip olmasına önem verdiğini” belirtti.

AB’NİN TUTUMU NET

Ashton, İsrail’in Gazze Şeridi’ne uyguladığı ablukaya ilişkin olarak, “AB’nin bu konuda tutumu oldukça nettir. Halkın özgürce seyahat edebildiğini, malların sadece Gazze’ye girebildiğini değil, aynı zamanda Gazze’den çıkabildiğini de görmek istiyoruz” diye konuştu.

HAMAS’LA TEMAS YOK

Gazze’de BM temsilciliğinde de temaslarda bulunan Ashton, 2009’daki İsrail saldırısıyla tahrip edilen ve abluka nedeniyle tamamen çalışamaz hale gelen ilaç fabrikası ile bir beton fabrikasını da ziyaret etti. Fabrika yetkilileri Ashton’a, İsrail’in ablukayı yumuşatmasından sonra yarı kapasiteyle üretime geçtiklerini, abluka öncesinde Batı Şeria’ya da ilaç gönderebilirken, bugün bunu yapamadıklarını söylediler. Yetkililer, ablukanın yumuşatılmasının bölgedeki üretim tesisleri ve dükkanların ancak bir bölümünün faaliyete geçmesine olanak sağlayacağını belirtti. Ashton’ın ziyareti sırasında Hamas yönetimi yetkilileriyle biraraya gelmemesi dikkat çekti.

SINIRLAMALAR SÜRÜYOR

İsrail, tepkiler üzerine Gazze’ye mal girişi listesini genişletmiş olmasına karşın, sınırlamalarını sürdürüyor. Güvenlik gerekçesiyle, Gazzelilerin büyük bölümünün bölgeden giriş çıkışına da izin verilmezken, tahrip edilen binaların onarılmasını sağlayacak inşaat malzemesinin girişine de askeri amaçlı kullanılacağı gerekçesiyle engel oluyor.

Peres’in Davos’ta söylediği yalanları beni ağlattı

Ankara’da Filistinli bir iş kadınıyla görüşmesinde Davos kriziyle ilgili görüşlerini açıklayan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’i sert ifadelerle eleştirdi. Erdoğan, İsrail basınında geniş yankı bulan konuşmasında, “Davos olayı önceden planlanmış değildi, Peres’in yalanları nedeniyle meydana geldi. İzlerken, ‘Bir insan bütün dünyaya karşı nasıl böyle yalan söyleyebilir’ diyordum” dedi. Peres’in sözleri nedeniyle Başbakan Erdoğan’ın sükunetini kaybettiğini belirten Erdoğan, “Ben de ağlamaya başladım” diye konuştu.  (A.A. Star)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler