YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB Mısır'la ilişkileri gözden geçirecek
AB Mısır'la ilişkileri gözden geçirecek
18 Ağustos 2013 14:34
Avrupa Birliği, darbe yönetiminin barışçıl göstericilere kanlı müdahalesinin ardından Mısır'la ilişkileri gözden geçireceğini açıkladı.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso tarafından yapılan ortak açıklamada, Mısır'daki tüm taraflara teenni ile hareket etmeleri ve şiddeti körüklemeleri çağrısı yapıldı.

Açıklamada, "Avrupa Birliği -uluslararası ve bölgesel ortaklarıyla işbirliği içinde- şiddetin sona ermesi, siyasi diyalogun yeniden başlatılması ve demokratik sürece dönülmesi için başlatılan çabalara kararlılıkla devam edecektir. Bu kapsamda AB ve üyeleri Mısır'la ilişkilerini önümüzdeki günlerde acilen gözden geçirecek ve bu hedeflere ulaşmak için önlemler alacaktır." denildi.

Mısır'daki son gelişmelerin ve özellikle son günlerdeki şiddetin giderek daha fazla endişe verici olduğu belirtilen açıklamada, kilit ortaklardan Mısır'ın barış ve istikrarının bölge için stratejik önemine dikkat çekildi. Mısır'da mevcut durumun devam edemeyeceğini belirten AB liderleri, şiddetin derhal sona ermesini istedi. Bu konuda tüm taraflara sorumluluk düşse de özellikle geçici yönetim ve ordunun çatışmaları durdurma yükümlülüğüne dikkat çekten liderler, "Son günlerdeki şiddet ve ölümler hiçbir şekilde haklı gösterilemez ve mazur görülemez. İnsan haklarına saygı gösterilmeli ve bu haklar teminat altına alınmalı. Siyasi tutuklular serbest bırakılmalı." çağrısını yaptı. Diyaloga bir alternatif olmadığını belirten liderler; tüm siyasi güçlerin, ülkenin demokratik geleceği için siyasi sürece dahil olmasını, seçimlerin yapılarak sivil bir hükümet kurulmasını istedi. Mısır Ordusu'nun da bu siyasi sürece saygı duyması ve süreci desteklemesi talep edildi.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, AB dışişleri bakanlarının yarın yapılması planlanan Mısır konulu olağanüstü toplantısının ertelendiğini duyurmuştu. Söz konusu toplantının hafta içinde yapılması bekleniyor.

 

CİHAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler