YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB liderlerinden İngiltere'ye: Gecikmeden çıkın
AB'nin 6 kurucu üyesi, Almanya'nın çağrısıyla Berlin'de toplandı. Toplantıda İngiltere'ye verilen mesaj çok net oldu. AB liderleri, "Çıkış süreci hızlı gerçekleşmeli. Avrupa Birliği geleceğini planlayabilmek için, İngiltere'nin çıkışıyla meşgul edilmemeli
AB liderlerinden İngiltere'ye: Gecikmeden çıkın
25 Haziran 2016 / 15:39 Güncelleme: 25 Haziran 2016 / 15:47

Avrupa Birliği'nin altı kurucu üyesi, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı üzerine ortaya çıkan durumu görüşmek üzere, Almanya'nın başkenti Berlin'de bir araya geldi.

Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'in daveti üzerine gerçekleşen toplantıya, 1957 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğunu kuran Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg dışişleri bakanları katıldı.Toplantıdan verilen mesaj ise, İngiltere'nin çıkış sürecinin hızlı olması gerektiği ve sürecin AB'yi meşgul etmeyecek şekilde kısa tutulması oldu.

3 saatlik kriz diplomasisi

Villa Borsig'de gerçekleşen toplantıda, Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Fransa Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault, Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders ve Luksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, 3 saati aşkın süren kriz diplomasisinde izlenecek yol hakkında görüş alışverişinde bulundu.

"Bu süreç, mümkün olan en kısa sürede başlamalı, zamana yayılmamalı ki, biz AB'nin geleceğiyle meşgul olabilelim"

Öncelikli görevimiz AB'nin birliğini sağlamak

Toplantı sonrasında açıklama yapan Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, en öncelikli görevlerinin AB'nin birliğini sürdürmek olduğunu söyledi.

"Brexit'le birlikte AB içerisinde ortaya çıkan kırılmayı birbirimizi anlamak için avantaja dönüştürmeliyiz" diyen Steinmeier, AB'nin geleceğinin ne olacağına ilişkin yanıtı bulmak için hem küçük gruplar hem de geniş katılımlı toplantıların süreceğini söyledi.

Henüz tüm soruların yanıtı yok

İngilterenin ayrılma karını şok olarak nitelendiren Steinmeier, ortaya çıkan yeni duruma dair tüm soruların yanıtının henüz bulunamadığını belirtti.

Bugüne kadar AB içerisinde sığınmacılar konusu, göçmenler, genç işsizlik oranı gibi önemli konulara ortak çözüm bulunamadığına vurgu yapan Steinmeier, bu sorulara ortak çözüm bulunmasının önemli olduğunu söyledi.

İngiltere'ye çıkışı hızlandır mesajı

"Yakın gelecekte sorunlarımıza çözüm bulma konusunda yoğunlaşmak istiyoruz" diyen Alman Dışişleri Bakanı, İngiltere'ye çıkışı hızlandırması çağrısı yaptı.

Steinmeir şöyle konuştu;

"İngiltere'de çıkan kararı anlıyor ve saygı duyuyoruz. İngiltere'nin İngiltere'ye konsantre olmasını anlıyoruz ancak, İngiltere'nin sorumluluğu ülke dışına da taşıyor. Bize AB'nin geleceğine odaklanmamız için fırsat verilmeli. İngiltere'nin birlikten çıkışı 50.madde uyarınca gerçekleştirilmeli. Buradan İngiltere'ye ortak çağrımız: "Bu süreç, mümkün olan en kısa sürede başlamalı, zamana yayılmamalı ki, biz AB'nin geleceğiyle meşgul olabilelim" diye konuştu.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler