YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB heyetinin Türkiye ziyareti terör saldırısı nedeniyle ertelendi
AB heyetinin Türkiye ziyareti terör saldırısı nedeniyle ertelendi
11 Ekim 2015 16:07
AB Komisyonu'nun birinci Başkan Yardımcısı Timmermans ile genişleme müzakereleri ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Hahn'ın Türkiye ziyareti, Ankara'daki terör sadırısı nedeniyle ertelendi.

AB Komisyonu'nun birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ve genişleme müzakereleri ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Johannes Hahn'ın bugün başlaması planlanan Ankara ziyaretinin, ilan edilen 3 günlük ulusal yasa saygı için 14 Ekim'e ertelendiği bildirildi.

AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, terör kurbanlarının ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dilendi ve Türk halkı ve yetkililerinin acısının paylaşıldığı ifade edildi.

Timmermans ve Hahn'ın detaylarını görüşeceği Suriyeli ve Iraklı sığınmacıların desteklenmesine yönelik AB taslak eylem planı, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker tarafından 5 Ekim'de Brüksel ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a takdim edilmişti.

Taslak eylem planında AB, 2015-2016 döneminde Suriye ve Iraklı sığınmacılar için Türkiye'ye 1 milyar avroya kadar destek taahhüt ederken düzensiz göçmen akınının engellenmesi öngörülüyor. Eylem planının hayata geçirilmesinin Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sürecini hızlandıracağı ifade ediliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler