YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB: Endişeyle izliyoruz
AB Komisyonu, Ergenekon soruşturması kapsamındaki son gözaltıları eleştirdi, 'Gazetecilere yönelik uygulamaları endişeyle izliyoruz.' dedi.
AB: Endişeyle izliyoruz
04 Mart 2011 / 00:26 Güncelleme: 04 Mart 2011 / 08:22

AB Komisyonu, "bugün gözaltına alınan Nedim Şener, Ahmet Şık ve diğer isimlerle birlikte geçen hafta Oda tv yöneticileri Soner Yalçın, Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan'ın tutuklanmaları dahil gazetecilere yönelik son polis uygulamalarını endişeyle izlediğini" bildirdi.

AB Komisyonunun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle, yaptığı yazılı açıklamada, AB Komisyonu'nun ilerleme raporlarında, gazetecileri hedef alan çok sayıda davanın ve nüfuz kullanılarak medyaya uygulanan baskının fiiliyatta basın özgürlüğüne zarar verdiğine dikkat çekildiğini hatırlattı.

Türkiye'deki mevzuatın, ifade özgürlüğünü Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan hakları Mahkemesi kararlarına uygun şekilde güvence altına almadığını belirten Füle, "Tüm modern demokrasilerde ifade ve basın özgürlüğü muhafaza edilmesi gereken temel prensiplerdir. Aday ülke olarak Türkiye'nin bu temel prensipleri uygulamasını ve kamuoyunda çoğulcu ve farklı tartışmalara imkan sağlamasını umuyoruz. Türkiye'nin acilen basın özgürlüğünün icrasını kayda değer şekilde iyileştirmek için yasal çerçeveyi değiştirmesine ihtiyaç duyulmaktadır" dedi.

 

AB'yi korku sardı...
 // ibrahim çelikoğlu
Solcuları canları gibi kolluyorlar.Yirmibeş yıl önce Almanya da Kürt lere bütün uğuşturucu piyasasını teslim ettiler dediğimde,büyük zülüme uğradım.Fişlendim.Bugün bile bu yüzden fişleniyor işkenceye maruz bırakılıyorum.İsteyen vuruyor,isteyen çalıyor."sen küfür ettin"
seni şikayet ederim deyip gidiyor.Bunlar bir taraf.Maymun uyandı.Bu yüzden bir ümidimiz doğdu.Türkiye'ye zarar sol kesimden geldiği her geçen gün meydana çıkıyor.Ve;AB tiril tiril ti...
04 Mart 2011 17:15
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler