YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB diplomatlarına göre "Türkiye Esed konusunda haklı"
AB diplomatlarına göre "Türkiye Esed konusunda haklı"
24 Ekim 2014 17:47
Bazı AB diplomatları, Türkiye'nin "Suriye'deki durumun bu noktaya gelmesinin temel sebebinin Esed rejimi olduğu" yönündeki duruşunu haklı buldu.

Bazı Avrupa Birliği (AB) diplomatları, Türkiye'nin "Suriye'deki durumun gerçek sebebinin Esed rejimi olduğu ve bu rejimle savaşılması gerektiği" yönündeki değerlendirmesinde haklı olduğu görüşünde.

Suriye konusunda değerlendirmelerde bulunan bazı AB diplomatları, Suriye'deki durum ve Kobani'de IŞİD'le mücadelede Türkiye'nin tavrına ilişkin olarak, birliğin Türkiye'nin konumu nedeniyle yaşadığı zorlukların farkında olduğunu belirtti.

Türkiye'nin, Kobani'ye peşmergenin geçişine izin vererek PYD'ye değil, IŞİD'le mücadeleye destek verdiğinin altını çizen kaynaklar, bu durumu "olumlu bir adım" olarak niteledi.

Türkiye'deki 1,5 milyon Suriyelinin ülkeye entegrasyonu için 70 milyon avroluk miktarı Ankara'ya hibe etme konusunu tartıştıklarını dile getiren AB kaynakları, bu miktarın bir kısmının Kobani'den gelenler için insani yardım olarak ayrılacağının altını çizdi.

Kobani'de yaklaşık bir aydır devam eden çatışmalar nedeniyle şimdiye kadar 200 bin kişi Türkiye'ye sığındı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler