YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB: "Ateşkese saygı gösterilmeli"
AB: "Ateşkese saygı gösterilmeli"
28 Ağustos 2014 01:06
Avrupa Birliği (AB), Gazze’deki insani duruma acilen müdahale edilmesi gerektiğini belirterek, son çatışma öncesindeki duruma dönmenin bir opsiyon olmadığını belirtti.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’a bağlı çalışan Avrupa Dış Eylem Servisi’nden (EEAS) yapılan açıklamada, taraflara ateşkese saygı gösterilmesi çağrısı yapılarak, İsraillilerin ve Filistinlilerin bu fırsatı kapsamlı ve sürdürülebilir anlaşmayı müzakere etmek için değerlendirmeleri istendi.

Kalıcı bir anlaşmanın çatışmanın nedenlerine odaklanması ve Gazze’deki duruma temel bir değişiklik getirmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, “Başkan Abbas liderliğindeki Filistin milli mutabakat hükümeti, Gazze Şeridi’nin etkili şekilde yönetimini yürütmeli. Hamas ve diğer militan gruplar İsrail’e yönelik tüm tehditlere son vermeli” denildi.

AB, "kalıcı bir barışın ancak iki devletli bir çözüme götüren Ortadoğu barış görüşmelerinin devamıyla mümkün olduğunu" vurguladı.

EEAS açıklamasında, AB’nin uluslararası toplumla beraber, İsrail ve Filistin halklarının güvenlikle ilgili, insani ve sosyoekonomik meşru ihtiyaçlarını gideren kalıcı çözüme katkı yapmaya hazır olduğu belirtildi.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler