YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB, Ak Parti'ye desteğini arttırmalıdır
AB, Ak Parti'ye desteğini arttırmalıdır
AB, Ak Parti'ye desteğini arttırmalıdır
17 Mart 2008 / 13:29 Güncelleme: 17 Mart 2008 / 00:00

AK Parti'ye açılan kapatma davasını yorumlayan eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, "Sadece darbe girişimi değil, Türk halkına karşı onursuz bir davranıştır" dedi ..


Schröder, Türkiye'nin gündemine bir anda bomba gibi düşerken, dünyanın da yakından takibe aldığı davayla ilgili sorulara şu yanıtları verdi:


·        Yargıtay Başsavcısı'nın AK Parti hakkında açtığı kapatma davasını nasıl değerlendiriyorsunuz?


Bu sadece yukardan gelen bir darbe girişimi değil, aynı zamanda Türk halkının iradesine karşı yapılan onursuz bir girişimdir. Türk halkı Erdoğan hükümetini büyük bir çoğunlukla seçti. Uluslararası arenada büyük bir saygınlık gören Cumhurbaşkanı da demokratik olarak seçildi. Herkes bilmelidir ki, demokrasiyi geriye döndürmeye çalışmak başarısızlıkla sonuçlanacaktır.


·        Dava Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girme çabalarını etkiler mi?


Bence bu dava AB'de, Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'de cesaretle demokratikleşme sürecini öne taşıdığı gerçeğini açıkça ortaya çıkaracak. Türkiye'nin AB'ye yakınlaşmasını sağlayan kişi Başbakan Erdoğan'dır. Türkiye'deki diğer güçlerin bu konuda yeterliliği yok. AB, her zamankinden daha fazla Erdoğan'ı desteklemesi gerektiğini idrak edecektir.


·        AK Parti'ye yöneltilen suçlamalardan biri de 'gizli İslamcılık' yapması. Sizin bu iddia hakkındaki görüşünüz nedir?


Temelsiz olduğunu düşünüyorum. Bence AK Parti köktendinci olmayan bir İslam anlayışını AB'nin değerleri ile birleştirmeye çalışıyor. Bu girişim ancak desteklenebilir.


ALMANYA'YI 7 YIL YÖNETTİ


ALMANYA Sosyal Demokrat Partisi'ne (SPD) 1963'te giren Gerhard Schröder, partisi Mart 1998'de yapılan Aşağı Saksonya seçiminde çok iyi bir sonuç alınca, genel seçimler için başbakan adayı ilan edildi. 27 Eylül 1998'de genel seçimleri kazanan Schröder liderliğindeki SPD, Yeşiller ile koalisyon hükümeti kurdu. Schröder, iç ve dış politikadaki tutarlı politikalarının yanı sıra Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylığının en ateşli savunucularından biri olarak dikkat çekti. Aralık 1999'da Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yapılan Avrupa Birliği Zirvesi'nde Türkiye'ye AB adayı statüsü, Schröder gibi düşünen bazı üye ülke devlet başkanlarının uzun süredir yürüttükleri olumlu kampanya sonucu verildi. Şubat 2004'te parti başkanlığından istifa eden Schröder, 2005 seçimlerini kaybetti ve başbakanlığı Angela Merkel'e bıraktı.  (Sabah)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler