YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
97 yıllık tereyağı bulundu
97 yıllık tereyağı bulundu
16 Aralık 2009 23:11
Güney Kutbu'nu keşfetmek için yola çıkan ve bölgeye giden ikinci kaşif olabilen Scott'ın kulübesinde yapılan restorasyon çalışmaları sırasında 97 yıllık bir tereyağı ortaya çıktı.

İngiliz kaşif Robert Scott’ın keşif seferleri için kullandığı kulübesinde yapılan araştırmada dünyanın en eski tereyağ parçası bulundu.

Aslen Yeni Zelanda'dan gelen tereyağı, Antartik Miras Vakfı'na ait Cape Evans'taki kulübesinin restorasyon çalışmaları sırasında bulunmuş.

Kulübenin bulunduğu yerdeki dondurucu soğuk 97 yıldır aynı yerde duran tereyağının erimesini engellemişti.

Böylece boş tereyağı kutularının yanında bulunan iki tereyağı parçası bozulmadan bugüne gelebilmişti.

Antartik Miras Vakfı'nden Lizzie Meek. "Bence bu tereyağı gerçek bir hazine. İlk bakışta bur çuvaldan başka bir şey görmüyorsunuz. Ama kokusu o kadar keskin ki" diye konuştu.

Güney Kutbu'nu keşfetmek için yola çıkan ve oraya vardığında, Güney Kutbu'na gelen ikinci kaşif olduğunu öğrenen Scott kulübeyi talihsiz keşif yolcuğu için kullanıyordu.

Scott, Ocak 1912'de Norveçli kaşif Roald Amundsen kendisinden önce kutbu keşfetiğini görmüştü. Scott ise dönüş yolunda hayatını kaybetmişti.

Scott bulunacağını umarak son anına kadar günlük tutmuş ve defterin karısına ulaştırılmasını istemişti. Scott defterine yazdığı son mektuplardan birinde eşine "Dul eşime" diye seslenmişti.
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler