YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
9 Mart'ta güneş tutulması gerçekleşti
9 Mart'ta güneş tutulması gerçekleşti
09 Mart 2016 05:30
9 Mart Çarşamba günü tam güneş tutulması meydana gelecek. Tutulma kısmi olarak Türkiye'den de izlenebildi.

Bu gece insanlık ve doğa için muhteşem bir olay olan “Tam Güneş tutulması " gerçekleşti. Bu tutulma 2016 yılının ilk güneş tutulması olacak ve sadece bir defa gerçekleşecek. Tam güneş tutulması Türkiye saati ile 03.57'de görülebildi. Türkiye bu doğa olayına maalesef şahit olamadı fakat hazırlanan illüstrasyon videoları ile izleyebilecek.

Dünya bu tutulmayı ne yazık ki, bazı denizciler dışında tam olarak değil parçalı tutulma olarak gözlemledi. Tam güneş tutulası Sumatra, Borneo Sulawesi ve Pasifik Okyanusu'ndaki konumlardan görülebilecek. Güney/Doğu Asya, Kuzey/Batı Avustralya, Pasifik ve Hint Okyanusu gibi bölgelerde ise parçalı güneş tutulması şeklinde görüldü.

Türkiye'de 21 Haziran 2020

9 Mart'taki “Tam Güneş tutulması"na şahitlik edemeyecek ülkemiz, 21 Haziran 2020'deki Halkalı Güneş Tutulmasını ise parçalı tutulma olarak izleyebilecek.

Tam güneş tutulması nedir?

Ay'ın Güneş'i Dünya'dan disk halinde görünen ışık yuvarını tümüyle örtmesi ile oluşur. Güneş'in çok parlak olan ışıkyuvarı Ay'ın karanlık gölgesi ile örtülür ve Güneş'in ışıkyuvarından çok daha soluk olan Güneş tacı çıplak gözle görülebilir hale gelir. Tutulmaya ancak tam tutulma zamanında güvenli olarak çıplak gözle bakılabilir. Bu sırada hava, parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır. Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler