YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
80 DAEŞ mensubu öldürüldü
80 DAEŞ mensubu öldürüldü
27 Haziran 2015 16:55
Irak Kerkük'te DAEŞ'e yönelik operasyonlarda 80 DAEŞ militanı öldürüldü.

Irak'ın Kerkük kentinde düzenlenen hava saldırılarında en az 80 DAEŞ militanının öldüğü bildirildi. 

AA muhabirine konuşan Güney Kerkük Peşmerge Komutanı Vasta Resul, Irak Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının, Kerkük'ün 25 kilometre güneyinde DAEŞ'in kontrolünde olan Beşir nahiyesini bombaladığını söyledi.

Beşir Karakolu ile yanındaki DAEŞ hedeflerinin vurulduğunu aktaran Resul, saldırıda 35 militanın yaşamını yitirdiğini söyledi. 

Resul, savaş uçaklarının, Kerkük'ün 45 kilometre güneyinde, Sünni Arapların yaşadığı Riyad nahiyesi ve Rusuliye köyüne de hava saldırısı düzenlediğini belirterek, "Saldırıda en az 45 DAEŞ hayatını kaybetti. Ölenler arasında henüz ismi belli olmayan ancak komutan düzeyinde olan bir DAEŞ militanı da var" dedi.

Kerkük'ün güney bölgesindeki Havice ilçesiyle Riyad ve Beşir nahiyeleri terör örgütü DAEŞ'in elinde bulunuyor. Irak ordusu ve koalisyon ülkelerine ait savaş uçakları, zaman zaman buradaki DAEŞ hedeflerine hava saldırıları düzenliyor. Türkmen halkın yaşadığı Beşir nahiyesinin kurtarılması için daha önce Haşdi Şabi'ye bağlı Türkmen milisler, kara operasyonu gerçekleştirmiş ancak başarılı olamamıştı. 

Sünni Arap halkın yaşadığı Havice ve Riyad'dan güvenlik gerekçesiyle Kerkük'e gidiş-gelişlere izin verilmiyor. 

'Örgüte karşı büyük bir direniş var'

Bu arada, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Bağdat'taki el-Reşid Otel'de düzenlenen "Irak Gazeteciler Günü" etkinliğinde konuştu.  

DAEŞ'in Musul'daki vatandaşlara işkence yaptığı yönünde medyada yer alan fotoğraflara değinen İbadi, fotoğrafların örgüte karşı büyük bir direniş ve muhalefeti gösterdiğini söyledi. İbadi, "Irak, kendi imkanlarıyla DAEŞ'e karşı savaşan tek ülkedir" diye konuştu. 

Başbakan Haydar İbadi, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in yardımcısı İzzet İbrahim el-Duri'nin sağ kolu ve Baas partisi liderlerinden Abdulbaki Sadun'un yakalanmasına da değinerek, "Yakalama, Irak'ın güçlü istihbarat çalışmasıyla gerçekleşti" dedi. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler