YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
8 günde 1000 kişi öldürüldü!
8 günde 1000 kişi öldürüldü!
10 Nisan 2012 17:54
Suriye Ulusal Konseyi (SUK), son 8 günde hükümet güçleri tarafından 1000 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

SUK sözcüsü Basma Kodmani, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e bağlı güçlerin, BM'nin barış planını kabul ettiğini söylemesine rağmen muhaliflerin bulunduğu bölgelere yönelik saldırılarını yoğunlaştırdığını söyledi.

Kodmani, İsviçre'nin Cenevre kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin saldırısında sadece dün 160 kişinin öldüğünü ifade etti.

Ateşkesin 10 Nisan'da başlaması konusunda anlaşılmasına rağmen, rejim güçlerinin sivillere karşı uçaksavar silahlarının da bulunduğu ağır silahlar kullandığını kaydeden Kodmani, ülkesindeki insani durumun dramatik biçimde kötüleştiğini vurguladı.

OPERASYONLAR DEVAM EDİYOR

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, uluslararası aktörleri, Suriye'de akan kanın durması için üzerine düşeni yapmaya çağırdıklarını bildirdi.

Galyun, düzenlediği basın toplantısında, bugün itibarıyla sokaklardan bütün silahlarını çekmesi gereken Suriye rejiminin askeri operasyonlara devam ettiğini belirterek, ''Tanklar, helikopterler bugün de operasyonlara devam ediyor, Suriyeli ve Arap gazetecilerin, doktorların hayatına kastediyor. Sınırdaki mültecilere ateş açıyor. Rejim, uluslararası düzlemde verdiği sözleri yalanlamıyor ama bunlara da uymuyor'' diye konuştu.

''Suriye rejimini koruyan ülkeler olduğunu'', bunların başında da Rusya'nın geldiğini vurgulayan Galyun, ''Rusya'nın açık bir tutum takınmasını ve Suriye rejiminden, verdiği sözleri yerine getirmesini talep etmesini bekliyoruz'' dedi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler