YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
8 ABD askeri daha öldü
8 ABD askeri daha öldü
05 Ekim 2009 08:26
Afganistan'da Taliban'ın düzenlediği saldırılarda 8 Amerikan askeri hayatını kaybetti

Afganistan'ın doğusunda bir aşiretin üyelerinin iki ileri karakola saldırmasından sonra çıkan çatışmada 8 Amerikan askeri öldü.

Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, Nuristan vilayetinde bir köyden gelen silahlı aşiret üyelerinin karakollara düzenlediği saldırıya Amerikan ve Afgan askerlerinin yanıt verdiği belirtilerek, çatışmada 2 Afgan askerinin de hayatını kaybettiği kaydedildi. Açıklamada, Afganistan'ın en tehlikeli bölgelerinden biri olan Pakistan sınırındaki Nuristan'daki çatışmada "düşmana ağır kayıplar verdirildiği" de bildirildi. NATO ve Afgan askerlerinin ortak olarak kullandığı iki karakola düzenlenen saldırıların sorumluluğunu Taliban üstlendi. Öte yandan, 8 Amerikan askerinin öldüğü bölgedeki çatışmalara katılan Afgan polislerinden 90'ı ile bağlantının kesildiği bildirildi.

Pakistan sınırındaki Nuristan vilayetinin yetkilileri, önceki gün silahlı kişilerin sınır yakınlarındaki iki ileri karakola saldırmasının ardından vilayetin doğusundaki Kamdeş bölgesinde başla-yan çatışmalarda bağlantının kesil-diği polislerin akıbeti hakkında bilgi alınamadığını söyledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler