YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
75 bin çocuk ölüm riskiyle karşı karşıya
75 bin çocuk ölüm riskiyle karşı karşıya
29 Eylül 2016 16:32
UNICEF Nijerya Şefi Arjan de Wagt, Nijerya'nın kuzeydoğusunda yetersiz beslenme nedeniyle ciddi bir insani krizin yaşandığını ifade ederek bölgenin dünyanın en kötü şartlara sahip alanlarından biri olabileceğine dikkati çekti

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Nijerya'nın kuzeydoğusunda devam eden çatışmalar nedeniyle bu bölgeye gerekli yardımların yapılamaması durumunda gelecek yıl yaklaşık 75 bin çocuğun hayatını kaybedebileceği uyarısında bulundu.

"Kıtlık nedeniyle insanlar açlıktan ölüyor" diyen de Wagt, her gün çok sayıda çocuğun yetersiz beslenme yüzünden hayatını kaybettiğini, buna karşın bölgeye yeterli yardım gönderilmediğini belirtti.

UNICEF Nijerya Şefi De Wagt, Somali'de 2010-2012 yılları arasında neredeyse 260 bin kişinin kıtlık nedeniyle öldüğünü hatırlatarak "Küresel olarak biz Nijerya'daki kötü durumu görmüyoruz. Bölgedeki sorunu anlayabilmemiz için Somali'nin 5 yıl önceki halini düşünebilirsiniz." dedi. 

BM tarafından yapılan açıklamada da Nijerya'nın kuzeydoğusunda yetersiz beslenen çocuklara destek için 115 milyon dolara ihtiyaç olduğu ancak bu miktarın sadece 24 milyon dolarının temin edilebildiği ifade edildi.

UNICEF sözcüsü Doune Porter, yeterli kaynak olmaması nedeniyle bu yıl yaklaşık 750 bin mağdura ulaşılamadığına işaret etti. 

Nijerya'nın kuzeydoğusu, 2009'dan bu yana Boko Haram örgütünün eylemlerine sahne oluyor. Liderleri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından örgütün, düzenlediği kitlesel şiddet eylemlerinde yaklaşık 17 bin kişi hayatını kaybetti. Boko Haram'ın eylemleri yaklaşık 2 milyon Nijeryalıyı yerlerinden etti. Örgüt, geçen yıldan beri eylemlerini ülkenin sınır komşuları Kamerun, Benin, Çad ve Nijer'e de kaydırdı.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler