YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
7,2 şiddetinde deprem...
Pakistan'ın güneybatısında meydana gelen 7,2 şiddetindeki depremde can ya da mal kaybı olup olmadığı konusunda herhangi bir bilgi verilmezken, halkın büyük panik yaşadığı belirtildi.
7,2 şiddetinde deprem...
19 Ocak 2011 / 07:23 Güncelleme: 19 Ocak 2011 / 07:31

Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinde meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem, başkent İslamabad ile Karaçi, Multan, Lahor, Haydarabad ve Kuetta şehirlerinde de hissedildi.

Paniğe kapılan Pakistanlılar sokaklara döküldü. Yetkililer, can kaybı olup olmadığının araştırıldığını bildirdi.

Amerikan Jeolojik Araştırmalar Kurumu, merkez üssü Belucistan eyaleti olan depremin yerin 84 kilometre altında gerçekleştiğini duyurdu. Pakistan Meteoroloji Kurumu şefi Arif Mahmud, sarsıntının merkezinin Ketta'nın 320 kilometre güneydoğusunda olduğunu aktardı. Uzmanlar, bu bölgede nüfusun çok seyrek olduğunu belirtiyor.
Depremin merkez üssüne en yakın kent olan 15 bin nüfuslu Dalbandin'de büyük bir maddi hasar oluşmadığı açıklandı. Kuetta'da da ağır hasar meydana gelmediği ancak halkın büyük panik yaşadığı kaydedildi.

Pakistan'da 2005'te meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremde 80 bin kişi hayatını kaybetmiş, 3 milyondan fazla insan evsiz kalmıştı.

Cihan

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler