YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
7 yıldızlı şehir
7 yıldızlı şehir
02 Mart 2013 13:55
Birleşik Arap Emirlikleri’nin göz bebeği olan Dubai, dünyanın en yüksek gökdelenleri, sıcak iklimi, alış veriş imkanları ile dünyanın her yerinden milyonlarca turistin ilgi odağı.

 

İlginç mimarileri ile dünyanın en yüksek gökdelenlerinin bulunduğu Dubai, dünyanın en zengin şehirlerinin başında geliyor. Lüks otomobiller, dünyaca ünlü oteller, alış veriş merkezleri ve görkemi ile her ülkeden turistin akın ettiği Dubai’de akla gelen ilk yer bir gece konaklama için bin doların gözden çıkartılması gereken yer Burj Al Arap, bilinen adı ile Yelken Otel. Basra Körfezi’nde denizin üzerine inşa edilmiş 321 metre yüksekliğindeki Burj Al Arap, Şeyh Muhammed Bin El Maktum tarafından 1milyar dolara inşaa ettirilmiş. Sadece paranın da yeterli olmadığı otele girebilmek için günler, hatta aylar öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Otele girmeye imkanı olmayanlar ise otelin girişinde hatıra fotoğrafı çektirmekle yetiniyor.
 
Yeni Zelanda'dan Dubai'ye gelen Madisson Atkins isimli bayan turist, Burj el Arab oteliyle ilgili olarak, "Sahilde eşsiz bir manzarası var. Fakat çok yüksek, yüksekten korkarım. Ayrıca oldukça da pahalı" diye konuştu.
 
Kuveyt'te Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda öğretmenlik yaptığını söyleyen bir Mardinli ise, "5 gün tatil olduğu için buraya geldik. Çok güzel, muhteşem bir yer. Herkese gelip görmelerini öneriyorum" dedi. Burj el Arab'tan manzarayı seyretme ücretinin kişi başı 200 TL olduğunu söyleyen Mardinli öğretmen, "4 kişiyiz, 800 TL vermek istemedim" şeklinde konuştu.
Dünyanın en yüksek gökdeleni olan 823 metre yükseklikteki Burj Khalifa da kente gelen turistlerin ilgi odağı. Rüzgarın yükünü en aza indirmek için hiçbir cephesi düz olarak tasarlanmayan Burj Khalifa dünyada ilk kez betonarme yapı üzerine inşa edilen çelik yapı olma özelliğine de sahip. Dünyanın en hızlı asansörü de bu binada bulunuyor. Saatteki hızı 64 kilometreye ulaşan asansör ile 158. kattaki dünyanın en yüksekte bulunan camisine çıkılabiliyor.
 
Yılın dört mevsimi sıcak olan Dubai’ye turistleri en çok cezbeden özelliklerin başında temiz denizi ve sıcak iklimi geliyor. Yılın her mevsimi denize girmenin mümkün olduğu Dubai’de turistler kendilerini körfezin serin sularına bırakıyor.
 
 
İHA
Etiketler:
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler