YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
7 alanda işbirliği anlaşması imzaladık
7 alanda işbirliği anlaşması imzaladık
12 Nisan 2012 23:52
Başbakan Erdoğan, Bangladeş Başbakanı Hasina ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, 7 alanda işbirliği anlaşması imzalandığını bildirdi...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Bangladeş arasındaki ticaret hacmini 2015 yılına kadar 3 milyar dolara çıkarma hedefi belirlendiğini belirterek, ''Savunma sanayi alanında müşterek adımlar atılabilir. Zira savunma sanayiinde Türkiye'nin müstesna bir yeri, gayreti var. Bangladeş'in altyapı üstyapı sıkıntılarını gidermede Türk müteahhitlerinin orada yüklenebilecekleri birçok müteahhitlik işleri olabilir. Enerji sektöründe aynı şekilde Bangladeş'le ortak atabileceğimiz adımlar olabilir'' dedi.
 Başbakan Erdoğan, Bangladeş Başbakanı Sheikh Hasina'yla görüştü. Başbakanlık merkez binada gerçekleştirilen baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.
 Sözlerine, Bangladeş'in Türkiye için coğrafi olarak uzak ancak daima gönüllerde yer alan dost ve kardeş bir ülke olduğunu ifade ederek başlayan Başbakan Erdoğan, ''Tabii bunun tezahürü olarak Van depreminde 1 milyon dolarlık bir nakdi yardımla orada yanımızda olmak suretiyle ne denli Türkiye'yle halkımla iç içe olduklarını göstermişlerdir. Bundan dolayı şahsım, milletim adına kendilerine çok teşekkür ediyorum'' diye konuştu.
 Türkiye ve Bangladeş'in zor zamanlarda dayanışma içinde olduğunu yineleyen Erdoğan, Bangladeş'in Kurtuluş Savaşı sırasındaki desteğini hatırlattı.
 
 -Hedef 2015'te 3 milyar dolarlık ticaret hacmi-
 
 İktidara geldikten sonra iki ülke arasındaki dayanışmayı artırmak için çalıştıklarını belirten Erdoğan, 48 milyon dolar seviyesinde olan karşılıklı ticaretin son 10 yılda 27 kat artarak 1 milyar dolara ulaştığına dikkati çekti. Bu rakamı yeterli görmediklerini ifade eden Erdoğan, ''İki ülkenin toplam nüfusuna baktığımız zaman 225 milyon nüfusa sahip ve 225 milyon nüfusun 1 milyar dolarlık bir ticaret hacminde olması takdire şayan değil. Bunu çok daha ilerilere götürebilmek için Bangladeş ziyaretimde 2015 yılı için 3 milyar dolarlık hedef belirlemiştik. Şimdi bu 3 milyar dolarlık hedefi bundan sonraki süreçte daha sıkı tutmak suretiyle şu kalan 4 gün içinde bitirelim istiyoruz ki bunun da altyapısı mevcut. Buna yönelik olarak gerek serbest ticaret anlaşmasıydı gerek karma ekonomik komisyon toplantılarıydı bunları yoğunlaştırmak ve bu kararları almak suretiyle de...''

İki ülke arasındaki ticaret hacmini geliştirmek için savunma sanayi alanında müşterek adımlar atılabileceğini kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Zira savunma sanayiinde Türkiye'nin müstesna bir yeri, gayreti var. Üretim noktasında ciddi bir potansiyele sahibiz. Bu potansiyeli de en güzel şekilde değerlendirme fırsatımız var, bunu başarabiliriz. Kaldı ki Bangladeş'in altyapı üstyapı sıkıntılarını gidermede Türk müteahhitlerinin orada yüklenebilecekleri birçok müteahhitlik işleri olabilir. Bu konuda müteahhitlerimizin atacağı adımlar olabilir. Enerji sektöründe aynı şekilde Bangladeş'le ortak atabileceğimiz adımlar olabilir ve buna yönelik olarak gerek TPAO olsun gerek özel sektörümüzün olsun belli bir deneyimi var. Ortaklaşa üçüncü ülkelerde adımlar atabiliriz. Bunları aramızda müzakere ettik.''
 
Vizeler kaldırılması
 
İki ülke arasında vizelerin kaldırılması konusunda atılan adımlara da değinen Erdoğan, ''Vize konusunda şu anda özellikle diplomatlarımız ve resmi görevlilerdeki vizeyi artık kaldırmak... Ama biz bunu tabii yeterli görmüyoruz. İstiyoruz ki bunu akademisyenlerimize sanatçılarımıza, işverenlerimize ve halklarımıza da vizeyi kaldıralım ki gidiş gelişler daha da yoğunlaşsın. Bunun üzerinde de tabii hassasiyetle duruyoruz. İnşallah kısa zamanda bunu da gerçekleştiririz'' ifadesini kullandı.

Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin verimli geçtiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, Ortadoğu'daki gelişmelerin de değerlendirildiğini kaydetti. Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Dakka seferlerinin çok kısa zamanda verimli bir neticeye ulaştığını vurgulayan Erdoğan, Ankara'da Bangladeş Büyükelçiliği inşaatının temelinin atıldığını, İstanbul'da da başkonsolosluk açtıklarını anımsatarak, Türkiye'nin Dakka'daki büyükelçilik inşaatını hızla tamamlayıp bitireceğini söyledi. 
 
7 ayrı alanda işbirliği anlaşmaları imzalandı-
 
Erdoğan ve Hasina'nın ortak basın toplantısı öncesinde iki ülke hükümetleri arasında 7 alanda işbirliği anlaşması imzalandı. Gümrük konularında işbirliği anlaşmasını Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşmasını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün imzaladı. Tarım alanında bilimsel ve teknik işbirliği anlaşmasına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker imza koyarken, diplomatik, resmi, hizmet ve hususi pasaportlarda vizelerin kaldırılmasına dair anlaşmayı ve Uluslararası JÜT Çalışma Grubu'na Türkiye'nin katılma niyet beyanını Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu imzaladı. Ayrıca Konya ile Siyhlet şehirleri arasında kardeş şehir protokolü imzalandı. Anlaşmaya belediye başkanları imza koydu. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler