YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
61 bm personeli öldü
Haiti'de 12 Ocakta meydana gelen depremde hayatını kaybeden BM personel sayısının 61'a yükseldiği bildirildi.
61 bm personeli öldü
21 Ocak 2010 / 21:09 Güncelleme: 21 Ocak 2010 / 21:09

BM Sözcüsü Martin Nesirky, gazetecilere yaptığı açıklamada, depremde hayatlarını kaybettikleri teyit edilen BM çalışanlarının sayısının 61'e yükseldiğini, henüz akıbeti bilinmeyen BM personel sayısının ise 180'den az olduğunu belirtti. Nesirky, depremde hayatını kaybeden personel sayısının daha da artmasını beklediklerini belirterek, ''Bu yüzleşmek istemediğimiz bir konu, ama gerçek'' diye konuştu.

Nesirky, bir soru üzerine, Haiti'de BM ana merkez binası olan ve depremde yerle bir olan Otel Christopher'dan hala hayatlarını kaybedenlerin cesetlerinin çıkarıldığını, BM personelinin en büyük kaybını çöken bu binada verdiğini söyledi. Sözcü, Haiti'de arama ve kurtarma operasyonlarının BM eş güdümünde devam ettiğini de vurguladı.

Martin Nesirky, BM'nin geçen Cuma günü uluslararası topluma Haiti'ye yardım için yaptığı 562 milyon dolarlık çağrıya da yanıt aldığını belirterek, 195 milyon doların BM'ye verildiğini, 120 milyon dolarlık yardım sözü de aldıklarını söyledi.

Nesirky, sorular üzerine, komşu Dominik Cumhuriyetinden Haiti'ye iki ülke arasındaki insani yardım koridorunun etkinliğini ve güvenliğini sağlamak üzere 150 Dominikli asker gönderileceğini belirterek, söz konusu teklifi Dominik Cumhuriyeti'nin yaptığını ve Haiti'nin de bu teklifi kabul ettiğini söyledi. 

BM sözcüsü, Dominik Cumhuriyeti askerlerinin MINUSTAH'a bağlı Perulu barışı koruma kuvvetleriyle birlikte sınır bölgesinde görev yapacaklarını ifade etti.

Nesirky, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile BM'nin kalkınmadan sorumlu Haiti özel temsilcisi Bill Clinton'ın bugün BM'de bir araya geleceklerini bildirdi. CHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler