YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
6 generale yolsuzluk cezası
6 generale yolsuzluk cezası
26 Ocak 2010 14:39
Oduyu, 100 milyon dolar zararı sokan 6 geberal 3 ila 5 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı

Rus ordusunda geçen yıl 6 generalin yolsuzluktan ceza aldıkları bildirildi.

Rusya Genel Askeri Savcısı Sergey Firidinskiy, yaptığı açıklamada, farklı mevkilerdeki 6 generalin yolsuzlukla suçlandığını, ordudaki yolsuzluktan dolayı 100 milyon dolardan fazla bir zararın meydana geldiğini, bu rakamın bir önceki yıl 50 milyon dolar civarında olduğunu belirtti.

Fridinskiy, Rusya'da geçen yıl 8 general hakkında dava açıldığını ve bu generallerden 6'sının 3 ile 5 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığını kaydetti.

Yakın zamanda hakkında yolsuzluk suçlamaları bulunan bir generali daha mahkemeye sevk ettiklerini ifade eden Fridinskiy, yolsuzluğun en çok satın alma ve savunma ihalelerinde yapıldığını söyledi.

Fridinskiy, asker lojmanlarına ayrılan parada da büyük yolsuzluklar olduğunu kaydederek, "Kullanıma hazır olmayan, hatta inşaatı yapılmayan binaların bile dağıtıldığına ilişkin belgeler var" dedi.

Rusya Asker Profesyonelleri Birliği Başkanı Oleg Şvedkov ise yaptığı açıklamada, orduda yolsuzluğu engellemek için sadece askerlerin eğitiminin yeterli olmadığını, sorunlarına ilgi gösterilmesi ve maaşlarının artırılması gerektiğini kaydetti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler