YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
55.4 milyar dolar cirosu ile Putin’in gözbebeği
55.4 milyar dolar cirosu ile Putin’in gözbebeği
15 Aralık 2015 07:27
Fenerbahçe’nin rakibi Lokomotiv Moskova’nın sahibi, 55.4 milyar dolar ciroya sahip bir KİT olan Rus Demiryolları...

Rusya’nın bütün tanınmış takımları Vladimir Putin tarafından mali yapılarını güçlendirmeleri için dolar milyarderleri oligarkların yönetimine verilirken, UEFA Avrupa Ligi’nde Fenerbahçe’yle karşılaşacak Lokomotiv Moskova, kurulduğu 1922 yılından bu yana bir kamu iktisadi teşekkülü (KİT) olan Rus Demiryolları’nın futbol takımı olarak faaliyet göstermesi ile dikkat çekiyor.

Dünya piyasalarındaki ağırlıkları nedeniyle ülke dışı aktörler iki enerji KİT’i Gazprom ve Rosneft’e önem veriyor. Oysa ükenin coğrafi koşulları gereği Rus Demiryolları’nın başında bulunmak, en az bu iki şirketi yönetmek kadar önemli görülüyor.

55.4 MİLYAR DOLAR CİROSU VAR

Bir bakanlıktan daha önemli görülen Rusya Demiryolları Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda geçtiğimiz ağustos ayına kadar Putin’in 90’larda yürüttüğü St. Petersburg Belediye Başkan Yardımcılığı günlerinden arkadaşı ve kendisi de eski bir KGB ajanı olan Vladimir Yakunin bulunuyordu.

Yakunin, İngiltere’de yaşayan oğlunun da adının karıştığı yolsuzluk iddiaları sonrasında 10 yıldır bulunduğu görevinden emekliye ayrıldı.

Yakunin, Kırım ve Ukrayna krizleri sonrası ABD’nin yaptırım uyguladığı isimler listesindeydi. 85 bin 200 kilometreyi işleten Rusya Demiryolları, 55.4 milyar dolar ciroya sahip ve yatırımcı ilişkileri sunumuna göre 1.1 milyon kişiyi istihdam ediyor.

 

HABERTÜRK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler