YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'50 yıl daha geçse de...'
Almanya ziyaretini sürdüren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, burada Türk vatandaşlarına hitaben yaptığı konuşmada, '50 yıl daha geçse bu kimliği onurlu taşımaya devam edeceksiniz.' dedi.
'50 yıl daha geçse de...'
01 Aralık 2011 / 18:21 Güncelleme: 01 Aralık 2011 / 18:27

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya'nın Hamburg kentindeki DİTİB Mescid-i Aksa camisini ziyaret ederek, vatandaşlarla görüştü.

Davutoğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, bu seferki Almanya ziyaretini farklı kılmak istediğini ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı kentleri dolaşmak istediğini belirterek, Almanya'da 2000 yılından beri öldürülen Türklerin aşırı sağcılar tarafından öldürülmüş olduğunun belirlenmesiyle farklı bir tablonun ortaya çıktığını söyledi.

"Cinayetlerden sonra düşündürücü bir tablo ortaya çıktı" diyen Davutoğlu, Türklerin 50 yıldan beri Almanya'da yaşadığını ve yaşamaya devam edeceğini kaydetti.

Davutoğlu, "50 yıl daha geçse bu kimliği onurla taşımaya devam edeceksiniz. Biz de 50 yıl daha geçse yanınızda olacağız. Sizin sorunlarınız bizim sorunlarımızdır" dedi.

Cinayetlerin aydınlatılması için her türlü çabayı harcayacaklarını ifade eden Davutoğlu, bu tür olayların önlenmesinin Türkler ve Türkiye için olduğu kadar, Almanya'nın iç huzurunun ve bu ülkedeki barışın korunması için de büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

Almanya'da barışçı bir yaşam için bu cinayetlerin aydınlatılmasının önemli olduğunu, sözkonusu cinayetlerin adli bir olay olmanın ötesine gittiğini belirten Davutoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti devleti bütün imkanlarıyla bu vatandaşların yanında olacaktır" diye konuştu.

Almanya'daki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve başkonsolosluklarının da cinayetlerin aydınlatılmasıyla ilgili gelişmeleri izleyeceğini ifade eden Davutoğlu, "Dileğimiz, başınız dik, yüreğiniz ferah olarak Hamburg sokaklarında dolaşabilmeniz" dedi.

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff ile Başbakan Angela Merkel'in de bu konuda gerekli açıklamaları yaptığını kaydeden Davutoğlu, iki müttefik ülke olarak bundan sonra da sorunların çözümü için birlikte çaba harcamaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak sürdü.

Bakan Davutoğlu, daha sonra Frankfurt kentine geçmek üzere Hamburg havaalanına gitti. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler