YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
50 yıl aradan sonra ilk defa Hristiyan vali atandı
50 yıl aradan sonra ilk defa Hristiyan vali atandı
20 Kasım 2014 01:04
Dünyanın en kabalık Müslüman nüfusuna sahip Endonezya'da, 50 yıl aradan sonra ilk defa Hristiyan kökenli bir kişi vali olarak atandı.

Başkent Cakarta'nın yeni valisi olarak atanan ve etnik kökeni Çin olan Endonezyalı Basuki Tjahaja Purnama (Ahok) yemin ederek görevine başladı. Nüfus bakımından dünyanın en kabalık dördüncü ülkesi olmasının yanısıra Müslüman nüfusun ez fazla yaşadığı Endonezya'da böyle bir atamanın yapılması tarihi açıdan önemli bir adım olarak yorumlanıyor.

Yemin törenine yeni Cumhurbaşkanı Joko Widod'un katılması, Ahok'a verdiği desteğin göstergesi olarak yorumlanıyor. Tören nedeniyle başkentte geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı.

Yeni Vali Ahok, daha önce yeni Cumhurbaşkanı, eski Cakarta Valisi Joko Widodo’nun yardımcısı olarak görev yapıyordu. Ahok,  2017 yılına kadar Cakarta Valisi olarak görev yapacak.

Ahok, Cakarta Vali Yardımcılığı görevindeyken basın mensuplarının katılımıyla yapılan rüşvet teftiş ve baskınlarıyla tanınıyor. Ahok’un Cakarta Valiliğine getirilmesini istemeyen bazı İslami gruplar, Ahok’un rüşvete karşı yürüttüğü çalışmaların reklam amaçlı olduğu savunarak, bir aydır protestolar düzenliyordu.

Endonezya yasalarına göre görevini bırakan valinin yerine, yardımcısı vali olarak atanıyor. 250 milyonluk nüfusunun yüzde 87'si Müslüman olan Endonezya'da, nüfusun yüzde 10’nu Hıristiyanlardan oluşurken, nüfusun yüzde 15’lik kesimi ise etnik kökeni Çinlilerden oluşuyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler