YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
50 Türk işçi Rusya'da bir inşaatta rehin kaldı
50 Türk işçi Rusya'da bir inşaatta rehin kaldı
12 Ocak 2015 10:52
Türkiye'den Rusya'nın Kazan şehrine çalışmaya giden ve şirketin vize kurnazlığı nedeniyle gurbette rehin düşen 50 Türk işçi kurtarılmayı bekliyor.

Babası Necmi Kasap'ın (52) 4 ay önce Sakarya'nın Karasu ilçesinden çalışmak üzere Rusya'ya bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'a gittiğini fakat çalıştığı şirketin işçi vizesi yerine turist vizesi alması nedeniyle Türkiye'ye dönemediğini söyledi. Kasap, babasıyla beraber çalışmaya giden 50 işçinin daha Türkiye'ye dönmek için yardım beklediğini belirtti.

Yetkililerden yardım beklediğini söyleyen Kasap, babasının çalıştığı şirketin "Usülsüzlük", "Dolandırıcılık" ve "Vize işlemlerinde sahtecilik" yaptığını savundu. Kasap, "Türkiye'ye dönmeye çalışan 10-15 kişi Kazan Havaalanı'nda polisler tarafından gözaltına alınmış. Babam da dahil 50 kişi şu anda çalıştığı inşattan dışarı çıkamıyor. Babam beni arayıp yardım istediler" dedi.

"İnşaatta rehin kalmışlar"

Dışişleri Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerine seslenen Kasap, "Babam Necmi Kasap, bayramdan 2-3 hafta önce Rusya'nın Kazan şehrine gitti. Sanırım, orada bir stat projesi varmış. Çeşitli ülkelerden 600 işçi var fakat bunlardan 50'si Türk işçi. Beraber arkadaş grubu olarak gitmişlerdi. Yaklaşık 4 aydır oradalar, hiçbir şekilde geri dönemiyorlar. Şirket, onlardan 'vize uzatması yapacağız' gerekçesiyle pasaportları toplamış fakat daha ucuza gelsin diye işçi vizesi yerine turist vizesi almış. Geri gelmeye çalışanlar da havalimanında gözaltına alınmış. Babam ve diğerleri ne çalışmış olduğu paranın karşılığını alabilmiş ne de geri dönebiliyor. Şu anda inşaatta çalışanlar rehin kalmışlar" ifadelerini kullandı.

"Babamla göüştüm, 'İnşaattan dışarı çıkamayız, polis bizi alır' diyor"

Babasıyla telefonda görüştüğünü söyleyen Fuat Kasap, "Babam, 'Dönemiyoruz, Türkiye'den bir şeyler yapın, gidecek yerimiz yok, inşaattan dışarı çıkamıyoruz. Polisler bizi alır, cezaevine düşeriz, dil bilmiyoruz' dedi. Şirketten kimseye ulaşamıyorum, çünkü görüşecek kimse yok. Kağıt üzerinde var fakat telefonlarına cevap veren yok. Yetkilerini arıyoruz, nerede oldukları belli değil" dedi.

Rehin kalan işçiler zor durumda

Bunun üzerine İhlas Haber Ajansı'nın (İHA) telefonla ulaştığı Necmi Kasap, 27 Eylül 2014 tarihinde CK Teknikon Mühendislik ve İnşaat Firmasıyla Türkiye'den Rusya'ya çalışmaya geldiğini söyledi.

Kasap, "Vize alıp çalışmaya devam edecektik. 10 gün sonra pasaportları firmaya teslim ettik. 100 günlük vize üzerine pasaportlarımızı aldık,  pasaportları kayıp olan arkadaşlarımız var. Dün ise pasaportlarımızdaki vizenin sahte olduğunu öğrendik. Şu an burada mağduruz. Vizemiz bitmiş, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Biz Türkiye'den yardım bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Diğer işçiler ise pasaportlarının aynı tarihte alındığını fakat çalışma koşullarını beğenmedikleri için çıkışlarının yapılmasını şiketten talep ettiklerini söyledi. Buna rağmen pasaportlarının kendilerine teslim edilmediğini ve 90 gündür Türkiye'ye dönemediklerini dile getirdiler.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler