YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
5 bakandan İsrail'a çağrı
5 bakandan İsrail'a çağrı
06 Temmuz 2010 08:44
5 ülke dışişleri bakanından İsrail'a yapılan yazılı açıklamada" BM Güvenlik Konseyinin 1860 sayılı kararıyla uyum içinde, temel bir siyaset değişikliği gerekli"denildi.

Almanya, İngiltere, İspanya, Fransa ve İtalya'nın dışişleri bakanları, İsrail'e Gazze Şeridi'nde uyguladığı politikada değişiklik yapma çağrısında bulundu.

İtalya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, 5 bakan, ''Gazze'deki durumu kalıcı bir biçimde düzene koymak için, BM Güvenlik Konseyinin 1860 sayılı kararıyla da uyum içinde, temel bir siyaset değişikliğinin gerekli olduğunun'' altını çizdi.

Açıklamada, ''İsrail hükümeti tarafından ilan edilen önlemlerin en kısa süre içinde uygulanmasının ümit edildiği de'' vurgulandı.

BM Güvenlik Konseyinin 1860 sayılı kararında, ''acil, kalıcı ve tamamen uyulan ateşkes çağrısında bulunuluyor ve Gazze'den İsrail kuvvetlerinin tamamının çekilmesi isteniyor. Kararda ayrıca insani yardımın özgürce dağıtılması da'' öngörülüyor.

İsrail, 20 Haziranda Gazze'ye karadan uyguladığı ablukayı hafifleteceğini açıklamıştı. İsrail Dışişleri Bakanlığı da dün Gazze'ye girmesi yasak olan mal ve ürünlerle Gazze'ye girişine izin verilecek inşaat malzemelerine ilişkin listeleri yayımlamıştı. Buna göre, uluslararası toplum tarafından yapılan veya kontrol edilen, Filistin Yönetimi tarafından onay alan projelerde kullanılacak çimento, kireç, demir ve çelik gibi inşaat malzemelerine izin verilirken, silahlar ve patlayıcılar ile gübre gibi patlayıcı yapımında da kullanılabilecek olan maddeler yasak malzemeler kapsamında tutulmuştu.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler