YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
44 kişinin öldüğü kazanın nedeni
44 kişinin öldüğü kazanın nedeni
02 Kasım 2011 19:38
Rusya'da 44 kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazasının nedeni açıklandı.

Rusya'da Eylül ayında meydana gelen ve Lokomotif Yaroslavl buz hokeyi takımının oyuncularının ölümüne neden uçak kazasının pilot hatasından kaynaklandığı bildirildi.

Kazayı soruşturan komisyonun başkanı Aleksey Morozov yaptığı açıklamada, havalandıktan hemen sonra yere çakılan "Yak-42" tipi uçağın pilotlarının ''söz konusu uçakla ilgili yeterli eğitimi almamış olduklarının'' tespit edildiğini kaydetti.

Morozov, yapılan otopsi sonucunda uçağın yardımcı pilotunun kaza sırasında pilotlarca kullanımı yasak olan sakinleştirici ilaçların etkisi altında bulunduğunun belirlendiğini de söyledi.

Soruşturma komisyonun kazayla ilgili raporunda da, pilotlardan birinin kalkış sırasında farkında olmadan frene bastığı ve daha sonra uçağı fazla sert biçimde kaldırmaya çalıştığı, bunun da kazaya yol açtığı belirtildi.  

Kıtalararası Buz Hokeyi Ligi'nin sezon açılış maçı için Minsk'e gitmek isteyen Lokomotif Yaroslavl takımı oyuncularını taşıyan "Yak-42" tipi uçağın düşmesi sonucu 44 kişi yaşamını yitirmişti. Takımın 36 oyuncusu kazada hayatını kaybederken, kurtulan tek oyuncunun da daha sonra hastanede öldüğü bildirilmişti.  AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler