YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
42 kişi yaşamını yitirdi
İran Meclis Başkanı Laricani: Bu saldırı ABD'nin siyasetlerinin sonucu
42 kişi yaşamını yitirdi
18 Ekim 2009 / 10:37 Güncelleme: 19 Ekim 2009 / 09:42

İran’da devrim muhafızlarını hedef alan bir saldırı düzenlendi. Hastane kaynaklarına göre saldırıda;  42 kişi hayatını kaybetti... İran yönetimi saldırıdan ABD’yi sorumlu tutuyor.

Ülkenin güneyindeki saldırı bu sabah yapılması planlanan bir toplantının hazırlıkları sırasında düzenlendi... Devrim muhafızlarını hedef alan saldırıda, hastane kaynaklarına göre; 42 kişi hayatını kaybetti. Ölenler arasında sivillerin yanı sıra üst düzey komutanlar ve aşiret reisleri de yer alıyor... Ayrıca; yaralanan çok sayıda kişi de hastanelerde tedavi altına alındı.

İran meclis başkanı Ali Laricani, terör saldırısından ABD’yi sorumlu tuttu. Laricani, "bu son terör eylemini ABD’nin siyasetlerinin sonucu olarak görüyoruz. Bu da ABD’nin ülkemize yönelik husumetinin göstergesidir" dedi. söz konusu toplantının bölgedeki ayrılıkçı ve bölücü hareketlere karşı "birlik, beraberlik" içerikli olduğu ve aşiret temsilcilerinin de katılmasının planlandığı belirtiliyor.

Öte yandan Pakistan, İran'da Devrim Muhafızlarını hedef alan ve 42 kişinin öldüğü saldırıyı kınadı ve saldırıyla bağlantısı olduğu iddialarını reddetti.
        
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın ''Pakistan'daki bazı ajanların saldırganlarla işbirliği yaptığı'' iddiasına karşılık Pakistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abdül Besit, Daily Times gazetesine verdiği demeçte, ''Pakistan
 terörist faaliyetlere karışmamıştır. Bu tehdidi yok etmek için çaba gösteriyoruz'' dedi.
        

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani ise ''İran'daki bu korkunç terörizm eylemini şiddetle kınadıklarını'' ifade etti.

İran'da Devrim Muhafızlarına yönelik yapılan saldırının zamanlaması da dikkat çekici. Saldırının, Başbakan Erdoğan'ın ay sonunda gerçekleştireceği Pakistan ve İran ziyaretleri öncesi gerçekleşmiş olması akıllarda soru işareti bıraktı. Türkiye'nin son yıllarda dış politikadaki önemli hamleleri ve ortadoğuda arabuluculuk rölü üstleniyor olması da bu gerçeği pekiştiriyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler