YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
40 ülkeye davet!
40 ülkeye davet!
01 Mayıs 2012 23:47
Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 40 ülkeden gözlemci davet edildi

Mısır'da, 30 yıllık Hüsnü Mübarek rejiminin ardından yapılacak ilk şeffaf ve demokratik cumhurbaşkanlığı seçimlerine 40 ülkeden gözlemci davet edildiği bildirildi.

Mısır'da yayımlanan bağımsız El Masry El Yovm Gazetesi'ne demeç veren Cumhurbaşkanlığı Seçim Kurulu Genel Sekreteri Hatem Bagoto, 23-24 Mayıs'ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerini izlemek üzere 40 ülkeden sivil toplum kuruluşu temsilcisi gözlemcinin davet edildiğini söyledi.

Seçimlerin açık ve şeffaf olması için yurtdışındaki sivil organizasyonları davet ettiklerini belirten Bagoto, 23 adayın yarışacağı seçimleri izlemek isteyen yabancı gözlemcilerin, en geç 7 Mayıs'a kadar Cumhurbaşkanlığı Seçim Kurulu'na başvurmaları gerektiğini kaydetti.

Seçimleri gözlemlemek isteyen 30 yerel kuruluş başvuruda bulunmuştu. Mübarek döneminde, uluslararası ve yerel gözlemcilerin seçimleri izlemesine izin verilmiyordu. 25 Ocak'ta başlayan halk ayaklanması ile yetkilerini orduya devrederek görevinden ayrılmak zorunda kalan Mübarek'in ardından yapılan ilk parlamento seçimlerine gözlemcilerin katılmasına müsaade edilmişti.  (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler