YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
4 milyon kişi sağlıklı ve yeterli gıdaya ulaşamıyor
4 milyon kişi sağlıklı ve yeterli gıdaya ulaşamıyor
07 Şubat 2014 08:45
Kanada'da gıda güvenliği sorununun hergeçen gün büyüyerek arttığı ve 4 milyon kişinin sağlıklı ve yeterli gıdaya ulaşamadığı bildirildi.

Toronto Üniversitesi bilim adamlarından Valerie Tarasuk, Andy Mitchell ve Naomi Dachner'ın Kanada Sağlık Araştırmaları Enstitüsü için gerçekleştirdikleri çalışma, enstitü tarafından kamuoyuna açıklandı.

Ülke genelinde 4 milyondan fazla insanın, sağlıklı gıdaya ulaşma sorunu ile karşı karşıya olduğu kaydedilen açıklamada, bu rakamın Kanada hane halkının yüzde 13'ünü oluşturduğuna işaret edildi. 4 milyon kişiden 1 milyon 150 bininin çocuk olduğu belirtilen araştırmada, federal hükümetlerin konuyu önemsemediklerine dikkati çekildi.

Güvensiz gıda sorununu, "sağlıklı, besleyici ve yeterli gıdaya ulaşamama" olarak tanımlayan Valerie Tarasuk ve ekibi, bu sorunla karşı karşıya olanların yüzde 84'ünün Ontario, Quebec, Alberta ve British Colombia eyaletlerinde yaşadıklarını belirledi.

Sorunun temel kaynağının ekonomi olduğunu açıklayan Tarasuk, Kanada İstatistik Kurumu'nun 2012 Hane halkı Gıda Güvenliği verilerini esas alan araştırmanın, federal ve eyalet hükümetlerine, çözüm için yol gösterici olmasını umduğunu kaydetti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler