YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3'üncü Dünya Savaşı uyarısı
3'üncü Dünya Savaşı uyarısı
26 Nisan 2014 21:00
Ukrayna'nın terör operasyonuna direnen doğudaki Rusya yanlıları bir helikopteri havaya uçurdu. Ukrayna Başbakanı da, "Rusya, 3'üncü Dünya Savaşı çıkarmak istiyor" dedi

Sabah'ta yer alan habere göre, Ukrayna'nın doğusunda yürütülen terörle mücadele operasyonunda perşembe günü Slovyansk'ta Ukrayna özel timiyle ilk kez sıcak çatışmaya giren Rusya yanlıları, dün de Kramatorsk Askeri Havaalanı'nda Mi-8 tipi helikopteri roket güdümlü el bombasıyla vurarak, operasyona sonuna kadar direneceklerini gösterdi. Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk gelişmeler karşısında, "Rusya, Ukrayna'yı askeri ve siyasi açıdan işgal ederek Üçüncü Dünya Savaşı çıkarmak istiyor" uyarısında bulundu. Ülkenen güney ve batısında önceki gün askeri tatbikat başlatan Rus birlikleriyse sınıra 1 kilometre kadar yaklaştı.

'Rus askeri değiller'

ABD Başkanı Barack Obama, 17 Nisan'da imzalanan ve koşulları "Rusya tarafından" sağlanmayan Cenevre anlaşmasının ardından AB'nin önde gelen liderleriyle görüşerek Rusya'ya yeni yaptırımlar getirme konusunu gündeme getireceğinin açıkladı. AB ile Rusya arasında arabuluculuk görevi yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i telefonla arayarak bir kez daha gelişmelerden derin endişe duyduğunu aktardı. Putin'in, Kiev yönetiminin sivillere karşı askeri güç kullamasını güçlü şekilde kınadığını ifade ettiği bildirildi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi de Ukrayna'da eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç dönemi ve görevden azli sırasında yaşanan suçlara ilişkin ön soruşturma başlattığını duyurdu. Rusya ise Batı'nın suçlamalarına rağmen Ukrayna'da yaşananlarda rolü olmadığını savunmaya devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'nın doğusundaki olaylarda Rus askeri kamuflajı giyen kişilerin fotoğraflarına ilişkin, "Bu fotoğraflar fotoşop olabilir. Rusya askeri kamuflajı giyen herkese Rus askeri diyemeyiz" dedi.

'Rus teröristlere karşı hayatta kalma bröşürü'

Ukrayna hükümeti günlerdir Rusya yanlılarının kamu binalarını işgal ettiği bölgelere helikopterle broşürler dağıtıyor. Kağıtlarda "Rus teröristler" olarak belirtilen kişilere karşı nasıl hayatta kalacağı anlatıldı. Buna göre işgal altındaki binalardan ve günlük 80 dolar aldıkları belirtilen Rus askerlerinden her şekilde uzak durulması gerektiği kaydedildi.

Putin için para basıldı

Bir yüzünde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in portresinin diğer tarafında Kırım'ın haritasının bulunduğu madeni paralar basıldı. Rusya'da bir fabrikanın Kırım'ın Moskova'ya katılmasını kutlamak için bastığı 1 kilogramlık gümüş paralardan hatıra için 500 adet üretildi. Fabrika yönetimi paralara henüz bir fiyat belirlemedi. Fabrika sahibi, Putin'in Rus topraklarını birleştirdiği için bu övgüyü hak ettiğini söyledi. Daha önce Putin'in devlet başkanlığındaki 10'uncu yılı anısına 2006'da Ukrayna'da da hatıra paraları basılmıştı.

"İnternet CIA projesi olarak başladı"

St. Petersburg'da konuşan Putin, internetin ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) projesi olarak başladığını ve böyle devam ettiğini söyledi. ABD'nin denizaşırı istihbarat toplamak için interneti kullandığını ileri süren Putin, ülkesinin CIA'nın projesinden kendisini koruma hakkı olduğunu belirtti. Rusya Parlamentosu'nda bu hafta kabul edilen yasaya göre, yabancı sosyal medya platformlarına serverlerini Rusya'ya yerleştirme zorunluluğu getirilmişti. Putin'in açıklamasıyla söz konusu yasağa zemin oluşturduğu belirtildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler