YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
380 günlük kutsal yürüyüş sona erdi
380 günlük kutsal yürüyüş sona erdi
01 Kasım 2012 11:34
Hac farizasını yerine getirmek üzere Bosna-Hersek'in Banoviçi kentinden 10 Aralık 2011'de yürüyerek yola çıkan Bosnalı Senad Haciç, kutsal topraklardaki vazifesini yerine getirerek ülkesine döndü.

Yaklaşık 300 gün boyunca kar, karanlık, savaş ve diğer zorluklarla mücadele eden Bosna'nın "en ünlü hacısı" Senad Haciç, kutsal topraklara ulaşmak için Sırbistan, Bulgaristan, Türkiye, Suriye ve Ürdün'den geçti. Haciç, 10 ay süren hac yolculuğunda yaklaşık 5 bin kilometre yol yürüdü.

Kutsal topraklardaki ibadetleri tamamladıktan sonra hava yoluyla ülkesine dönen Haciç, Uluslararası Saraybosna Havalimanı'nda yakınları tarafından karşılandı. Karşılama esnasında duygulu anlar yaşayan Senad Haciç, kutsal topraklara yaptığı uzun ve meşakkatli yolculuğa ilişkin anılarını AA muhabiri ile paylaştı.

Yolculuk esnasında çok büyük zorluklarla karşılaşmasına rağmen hedefinden asla vazgeçmediğini belirten Haciç, 10 ay boyunca geçtiği yerlerin sakinlerinden büyük destek aldığını söyledi. Haciç, "Bu yolculuk sırasında bana yardım eden, beni maddi veya başka şekilde destekleyen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Kutsal topraklara ulaşmak için yaklaşık 5 bin kilometre yol yürüdüğünü belirten Haciç, yolculuk esnasında 13 çift ayakkabı ve bin çift çorap eskittiğini kaydetti.


-"Suriye'den sağ-salim geçmeyi başardım"-


Bosna-Hersek'ten yola çıktıktan sonra Sırbistan ve Bulgaristan'ı geçerek Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptığını hatırlatan Haciç, "Türkiye'ye girer girmez eğilip toprağı öptüm. Burada kardeşlerim tarafından karşılandığımı biliyordum. Buradan geçerken her türlü yardım aldım. Ankara'da beni evine alan, karnımı doyuran kardeşimin annesi hastaydı, engelliydi ve tekerlekli sandalye aracılığı ile hareket ediyordu. Onun sağlığı için dua ettim gece boyu ve birkaç gün sonra ayağa kalktığını öğrendim. Dua ettiğim diğer 3 kişi ise kanserdi. Daha sonra sağlık durumlarının iyiye gittiğini öğrendim. Yolculuk esnasında çok mucizevi olaylar yaşadım" diye konuştu.

Türkiye'nin ardından Suriye'ye geçtiğini ifade eden Haciç, "Burada savaş olduğunu biliyordum ancak yolculuğa ara vermedim. Esed'in askerleri pasaportuma el koymak istedi" dedi.

Suriye'den geçerken muhaliflerden destek aldığını belirten Haciç, "bu sırada büyük zorluklar yaşadığını, fakat ulaştığı her yerde temiz kalpli ve iyi niyetli insanların da bulunduğunu ve kendisine yardım yaptıklarını" kaydetti. Haciç, bütün zorluklara rağmen, çatışmaların yaşandığı Suriye'den sağ-salim geçmeyi başardığını ifade etti.


-"Ürdün'de Amerikalı sanılarak taşlandım"-


Ürdün'den geçerken de farklı tecrübeler yaşadığını ifade eden Senad Haciç, "Buraya (Ürdün) gelir gelmez çocuklar beni taşlamaya başladı. Daha sonra beni Amerikalı sandıklarını öğrendim. Bu ülkenin fahri vatandaşı oldum ve oraya her zaman gidebilirim" dedi.

Bu yıl hacca yürüyerek giden ilk kişi olduğunu belirten Haciç, "Aynı zamanda 5 bin kilometre geçerek bir rekoru da kırdığımı söylediler" diye konuştu. aa
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler