YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
36 ünlü gazeteci ajan çıktı
Bulgaristan'da, 36 ünlü gazetecinin eski Komünist rejimin kurduğu siyasi polis için ajanlık yaptıkları ortaya çıktı.
36 ünlü gazeteci ajan çıktı
09 Aralık 2009 / 21:22 Güncelleme: 09 Aralık 2009 / 21:25

Bulgaristan'da 1989'da sona eren Komünist rejimde siyasi polis için çalışan eski ajanların geçmişini araştırmakla görevlendirilen devlet komisyonu, resmi internet sitesinde yayınladığı listede, medya kuruluşu sahibi, başredaktör, redaksiyon kurulu başkanı ve köşe yazarlarının isimleri bulunuyor.

Ülkede yankı uyandıran listede, en yüksek tirajlı ''Trud'' gazetesinin başredaktörü Toşo Toşev'in, gizli polise görüşme yapması için bir apartman dairesini kullandırdığı bildirildi. Kendisi de eski ajan olan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pirvanov, Toşo Toşev'e, ülkenin en büyük ödülü olan ''Stara Planina Devlet Nişanı''nı sunmuştu.

Eski Komünist Partisi'nin devamı olan ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi'ne karşı sert eleştirilerde bulunmakla tanınan ''Frognews'' adlı özel haber ajansın sahibi Ognyan Stefanov'un da siyasi polise buluşma mekanı sağladığı ortaya çıktı. Bulgaristan'da, eleştirel ve muhalif tavrıyla tanınan Stefanov'un kolları ve bacakları geçen yıl uğradığı mafya saldırısında metal sopalarla kırılmıştı.

Başbakan Boyko Borisov, temmuz ayında kurduğu hükümette, yurtdışındaki Bulgarlar'dan sorumlu bakan olan Bojidar Dimitrov'un da ajan olduğunun ortaya çıkması üzerine, ülkedeki tüm ajanların isimlerini kamuoyuna açıklayacağını duyurmuştu.

Devlet komisyonu, daha önce de devletin önemli kurumlarında halen görev yapan eski ajanların isimlerini açıklamıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler