YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
33 madenci ne durumda?
Şili’de 5 Ağustos’ta bir altın madeninde meydana gelen patlama sonucu yerin 700 metre altında mahsur kalan 33 madenci bir video göndererek ailelerine iyi oldukları mesajını verdi.
33 madenci ne durumda?
27 Ağustos 2010 / 16:34 Güncelleme: 27 Ağustos 2010 / 16:51

Madencilere yiyecek-içecek ulaştırılan boruya bağlı olarak gönderilen kamerayla çekilen görüntülerde, madencilerin iyi ve sağlıklı durumda olduğu görüldü. Kamera görüntülerini izleyen madenci yakınları büyük bir sevinç yaşarken, Şili Sağlık Bakanı madencilerin gömleksiz, traşsız ve zayıflamış göründüğünü ancak hepsinin sağlıklı olduğunu belirtti.

Video görüntülerinde durumlarını anlatan madencilerden biri aşağıda her şeyi iyi bir şekilde organize ettiklerini söyleyerek, “Burada kendimizi eğlendiriyoruz, toplantı yapıyoruz ve dua ediyoruz” açıklamasını yaptı. Doktorlar tarafından sürekli izlenen madencilere açılan deliklerden yiyecek, içecek ve oksijen gönderiliyor. Yetkililer, yerin 700 metre altına mahsur kalan madencileri kurtarmak için bir kaçış deliği açılmaya başlandığını ancak kurtarma çalışmalarının 4 ay sürebileceğini belirtiyor.

Ancak madencilerin hareketsiz kalarak kilo almalarından ve deliğe sığmamalarından endişe ediliyor. Uzmanlar, kilo almalarını önlemek amacıyla madencilere oyun oynamaları ve dans etmesini öneriyor. 5 Ağustos’ta meydana gelen ümitlerin kaybedildiği bir anda madenciler, bir boru vasıtasıyla “33’ümüz de iyiyiz” yazılı bir not göndermiş ve tüm Şili’yi sevince boğmuştu. İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler